Wiadomości

Kolejny cios w mafię paliwową


Podczas ogólnopolskiej akcji pracowników kontroli skarbowej, Policji i Służby Celnej zatrzymano cztery osoby uczestniczące w zorganizowanej grupie przestępczej, działającej w branży paliwowej. Wstępne szacunki wskazują, że działalność przestępców naraziła budżet państwa na uszczuplenie podatku VAT w wysokości około 2 mln zł.


Prowadzone od pewnego czasu czynności operacyjno-rozpoznawcze, umożliwiły dokonanie, pod koniec września br., kilkunastu jednoczesnych przeszukań w firmach i domach osób, podejrzewanych o uczestnictwo w wyłudzaniu podatku VAT. Podczas tych działań ujawniono materiały potwierdzające prowadzenie, przez zatrzymanych, przestępczego procederu polegającego na wprowadzaniu do obrotu nielegalnie sprowadzonego oleju napędowego, bez zapłaty wymaganych podatków. Zabezpieczono m.in. dokumentację finansowo-księgową, faktury in blanco, komputery i telefony komórkowe (w tym z funkcją szyfrowania rozmów). Pozyskane materiały zostaną wykorzystane w toku prowadzonych postępowań podatkowych i karnych.
Na poczet przyszłych zaległości podatkowych zabezpieczone też zostały trzy samochody osobowe o wartości ok. 330 tys. zł oraz zablokowane środki pieniężne w wysokości 86 tys. zł.
Czterech zatrzymanych „biznesmenów", którym prokurator postawił zarzuty udziału w grupie przestępczej, prania „brudnych" pieniędzy i fałszowania dokumentów (w tym faktur VAT), trafiło do aresztu na okres 3 miesięcy. Za powyższe przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.
W akcji uczestniczyli pracownicy urzędów kontroli skarbowej oraz wywiadu skarbowego z Lublina, Białegostoku i Warszawy, funkcjonariusze Policji z Katowic, Łodzi, Radomia, Siedlec i Leszna oraz funkcjonariusze celni z Białej Podlaskiej, Łomży, Pruszkowa i Warszawy.

Wróć