Wiadomości

Kontrole taksówek na aplikację


Brak licencji na przewóz osób, wymaganych dokumentów oraz aktualnych badań lekarskich i psychologicznych kierowców – to nieprawidłowości stwierdzone w trakcie kontroli taksówek wykonujących przewozy pasażerów na aplikację. Działania kontrolne przeprowadzili inspektorzy podlaskiej Inspekcji Transportu Drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

W czwartek (24 listopada) po południu, na terenie Białegostoku, kontrolowano taksówki wykonujące przewóz osób z wykorzystaniem aplikacji na telefon. Inspektorzy podlaskiej ITD oraz funkcjonariusze Policji i Krajowej Administracji Skarbowej, sprawdzali m.in. legalność takich przewozów, uprawnienia kierowców i ich stan psychofizyczny. Weryfikowano również stan techniczny taksówek, prawidłowość ich oznakowania i wyposażenie.

W trakcie działań stwierdzono przypadek wykonywania zarobkowego przewozu osób bez wymaganej licencji. Oprócz tego niektórzy kierowcy taksówek, korzystający z aplikacji, nie mieli aktualnych badań lekarskich i psychologicznych lub nie okazali funkcjonariuszom wymaganych dokumentów do kontroli drogowej.

Stwierdzone nieprawidłowości będą podstawą do wszczęcia pięciu postępowań administracyjnych. Podmiotom świadczącym przewozy grożą teraz kary finansowe, które wynikają z zapisów ustawy o transporcie drogowym.

 

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Wróć