Strefa przedsiębiorcy
Krajowy System e-Faktur (KSeF) - robocza wersja struktury logicznej FA(2)

Ministerstwo Finansów planuje, że od 1 września 2023 roku zacznie obowiązywać nowa wersja struktury logicznej FA(2). FA(2) ułatwi przygotowanie się podatników do obowiązkowego e-fakturowania, które zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku. Polscy przedsiębiorcy od ponad roku mają możliwość dobrowolnego wystawiania e-faktur poprzez KSeF.
Zaktualizowaną strukturę logiczną FA(2) opracowano w oparciu o:
- opinie przesłane podczas konsultacji podatkowych,
- postulaty zgłoszone w trakcie spotkań z organizacjami przedsiębiorców, księgowych i biegłych rewidentów oraz przez sektor IT.
Planowany harmonogram
Roboczą strukturę logiczną FA(2) publikuje się w celu umożliwienia dostosowania systemów informatycznych do projektowanych zmian. Dodatkowo zakłada się następujący harmonogram dalszych działań związanych z publikacją nowej struktury:
- Strukturę logiczną opublikujemy na ePUAP w czerwcu 2023 r.
- Środowisko testowe dostosowane do struktury logicznej wraz z dokumentacją udostępnimy w lipcu 2023 r.
- Środowisko produkcyjne udostępnimy 1 września 2023 r.
MF planuje, że od 1 września 2023 r. struktura logiczna FA(2) zastąpi obecnie obowiązującą strukturę logiczną FA(1). Oznacza to, że struktura logiczna FA(2) zacznie obowiązywać w trakcie fakultatywnego KSeF. Ułatwi to przygotowanie się podatników do obowiązkowego e-fakturowania od 1 lipca 2024 roku.
Miejsce publikacji
Roboczą wersję struktury logicznej FA(2) udostępniono na stronie Ministerstwa Finansów – Krajowej Administracji Skarbowej w zakładce Krajowy System e-Faktur oraz na stronie Portalu podatkowego w zakładce Struktury dokumentów XML. Dodatkowo na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce Pliki do pobrania KSeF zamieszczono zmiany w strukturze logicznej FA(2) w porównaniu do FA(1).
KSeF w znaczący sposób ułatwi przedsiębiorcom prowadzenie biznesu
Jednolity standard e-Faktury uprości proces dokumentowania transakcji, przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów. Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności.
Źródło: Ministerstwo Finansów