Strefa przedsiębiorcy

Kto jest przyjacielem przedsiębiorców


W expose premiera Tuska znalazła się zapowiedź miesięcznych „wakacji” ZUS-owskich dla przedsiębiorców. To niewielki krok w stronę realizacji postulatu od lat wysuwanego przeze mnie i przez skupiającą już 400 organizacji pracodawców Radę Przedsiębiorców, czyli wprowadzenia dobrowolności ZUS. Dlatego bardzo pozytywnie środowiska MŚP odebrały ubiegłotygodniową zapowiedź min. Krzysztofa Hetmana, że „wakacje” od obowiązkowego ubezpieczenia społecznego wydłużone zostaną do trzech miesięcy. Dotyczyć to miałoby całego sektora jdg. Takie rozwiązanie, wpisane już z inicjatywy ministra Hetmana do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów, to rozsądny kompromis między oczekiwaniami środowisk biznesowych a wstępnymi zapowiedziami koalicji rządowej. Dowodzi ono, że w rządzie są osoby rozumiejące sytuację zwłaszcza mikro- i małych przedsiębiorców i nastawione do nich przyjaźnie.

Może się jednak okazać, że radość przedsiębiorców była przedwczesna. Jak donosi dzisiejsza prasa, w kręgach rządowych powstał opór przeciw propozycji ministra rozwoju i technologii. Jego oponenci forsują powrót do pierwotnej zapowiedzi Donalda Tuska i wprowadzenie zaledwie jednomiesięcznych wakacji składkowych. Warto śledzić przebieg tej debaty w Radzie Ministrów. Przekonamy się bowiem, kto w rządzie jest przyjacielem przedsiębiorców, a kto nie rozumie, że rozwój małych i średnich firm leży w interesie całej gospodarki oraz społeczeństwa.

Niezależnie od tego, jak skończy się ta debata, trzeba konsekwentnie uświadamiać decydentom i opinii publicznej, że proponowane przez rząd rozwiązania to tylko półśrodki. Celem wszystkich środowisk proprzedsiębiorczych powinna być reforma systemu: wprowadzenie dobrowolnego ZUS-u lub objęcie przedsiębiorców KRUS-em. Tylko takie śmiałe kroki przywrócą polskiej gospodarce silną dynamikę rozwojową, zapewnią dobrobyt społeczny i sprawiedliwy wzrost.

Źródło: Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Wróć