Wiadomości

LOTOS ma szansę wykorzystać potencjał złoża Yme


Dokonano przełomu w kierunku ponownego zagospodarowania norweskiego złoża Yme, którego 20-procentowym udziałowcem jest spółka LOTOS Norge. Właśnie usunięto wadliwą platformę z tego złoża, co może oznaczać wstęp do dalszych prac związanych z jego pełnym zagospodarowaniem.

Norweska spółka LOTOSU brała udział w najbardziej zaawansowanej operacji usunięcia platformy, realizowanej do tej pory w sektorze poszukiwawczo-wydobywczym na świecie. Dzięki wykorzystaniu specjalnie zaprojektowanego i wybudowanego pod tą operację statku, wyglądającego jak olbrzymi katamaran, możliwe było usunięcie całej platformy, a nie jak dotychczas zdejmowanie jej ze złoża w częściach. To nowy kierunek w operacjach morskich dedykowanych sektorowi poszukiwawczo-wydobywczemu.   

Zwodowany w 2013 roku statek MS „Pioneering Spirit” (należący do armatora Allseas) właśnie zakończył swoją pierwszą komercyjną misję. Gigant liczący prawie 400 metrów długości pracował na rzecz udziałowców złoża Yme, zlokalizowanego na Morzu Północnym, 100 km od norweskiego miasta Stavanger, usuwając ważącą ponad 13,5 tys. ton wadliwą platformę wydobywczą.

Dla LOTOS Norge – 20-procentowego udziałowca w projekcie Yme – oznacza to powrót do planów zagospodarowania złoża oraz potencjalnie dalsze zwiększenie wydobycia węglowodorów. Zasoby wydobywalne w złożu (przypisane udziałom LOTOS Norge) wynoszą blisko 13 mln baryłek ropy naftowej. Ich wartość przy aktualnych notowaniach cen surowca i kursie USD/PLN szacowany jest na blisko 2,4 mld zł.

– Efektywne zagospodarowanie złoża Yme to jeden z priorytetów, jakie stawia przed sobą LOTOS – podkreśla Robert Pietryszyn, prezes Grupy LOTOS S.A. – Zasoby spoczywające pod dnem Morza Północnego w istotny sposób mogą przyczynić się do zwiększenia energetycznej niezależności Polski. Niedawna wizyta tankowca „Atlantas”, który dostarczył do gdańskiego Naftoportu 2 miliony baryłek ropy z Iranu, udowodniła że potrafimy skutecznie współpracować z partnerami z Bliskiego Wschodu. Eksploatacja złoża Yme i efektywne zagospodarowanie zasobów różnicujących pochodzenie dostarczanej do kraju ropy to kolejny, znaczący krok w stronę zakładanego przez LOTOS, jak również przez polski rząd, wzmacniania bezpieczeństwa Polski w sektorze energii.

Źródło: Lotos

(op.pb)

Wróć