Wiadomości

LOTOS zakontraktował budowę Instalacji Destylacji Próżniowej Hydrowaksu

Grupa LOTOS S.A. podpisała umowę z włoską firmą KT – Kinetics Technology S.p.A. (KT) na wykonanie Instalacji Destylacji Próżniowej Hydrowaksu HVDU – Hydrowax Vacuum Distillation Unit. Instalacja ta jest częścią kompleksu instalacji powstających w ramach inwestycyjnego Projektu EFRA. Wartość instalacji HVDU to ok. 36 mln euro. Ma ona być przekazana do rozruchu i eksploatacji do końca stycznia 2018 roku.

Projekt EFRA, którego faza realizacyjna została zainaugurowana na początku października 2015, przewiduje budowę kompleksu powiązanych ze sobą instalacji pogłębionego przerobu ropy naftowej. Dzięki instalacjom produkcyjnym powstałym w jego ramach, rafineria LOTOSU w Gdańsku wyprodukuje rocznie do 900 tys. ton dodatkowych paliw i 350 tys. ton koksu. Zgodnie z założeniami realizacja tego projektu pozwoli podnieść modelową marżę rafineryjną o ok. 2 USD na każdej baryłce przerobionej ropy.

– Instalacja HVDU jest ściśle powiązana z istniejącym ciągiem technologicznym przerobu ropy naftowej, który został zbudowany w ramach Programu 10+. Nowa instalacja umożliwi pełne wykorzystanie produktów z instalacji budowanych w ramach Projektu EFRA. Chcąc uzyskać jeszcze więcej wysokomarżowych produktów z każdej baryłki ropy, na każdym etapie jej przerobu musimy maksymalnie wykorzystywać i przetwarzać wszystkie powstające półprodukty i surowce. Dlatego budujemy nową instalację, likwidującą istniejące ograniczenia procesowe, która stworzy jednocześnie nową jakość w zakresie wsadów do instalacji bloku olejowego – wyjaśnia Grzegorz Błędowski,dyrektor Projektu EFRA w Grupie LOTOS S.A. – Technologia w tym przypadku nie jest skomplikowana, ale wyzwaniem jest potrzeba uruchomienia tej instalacji w ramach wspólnego harmonogramu Projektu EFRA.

 

WIĘCEJ: czytaj w kolejnych wydaniach miesięcznika „Paliwa Płynne”

Jeżeli leżą ci na sercu aktualne problemy branży, przyjdź na XXIII Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2016 w dniach 11-13 maja 2016r. EXPO XXI Warszawa 

 

Organizator:

 

(opr.pb)

Wróć