Strefa przedsiębiorcy

Marek Parzyński: Sieć MOYA inwestuje w zbiorniki i odmierzacze Adblue


Specjalnie dla miesięcznika "Paliwa Płynne" komentuje Marek Parzyński, Kierownik Działu Projektów i Zakupów Centralnych w sieci MOYA.

"Coraz bardziej restrykcyjne przepisy w zakresie ochrony środowiska, spowodowały, że producenci samochodów ciężarowych, osobowych i dostawczych zmuszeni zostali do wprowadzenia technologii, które zmniejszają emisję szkodliwych dla zdrowia substancji (głównie cząstki stałe, węglowodory, tlenki węgla i azotu).

W 2014 r. wprowadzona została norma EURO 6, która dla samochodów ciężarowych zaczęła obowiązywać już w styczniu, dla osobowych od września. Wyjątek stanowią samochody dostawcze (do 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej), dla których norma EURO 6 zaczęła obowiązywać 1 września 2016 r. Dla samochodów dostawczych przyjęto 12 miesięczny okres przejściowy, podczas którego możliwa była rejestracja samochodów z silnikami diesla. Termin ten minął 31.08.2017 r.

Aby spełnić wymogi normy EURO, większość koncernów samochodowych zdecydowała się na zastosowanie technologii SCR (selektywna redukcja katalityczna), która używa mocznika  AdBlue do przekształcenia tlenków azotu na azot (nieszkodliwy) i wodę. Powyższe sprawia, że zapotrzebowanie na AdBue dynamicznie rośnie i w miarę wymiany przestarzałej floty pojazdów, będzie rosło coraz szybciej. Jest to jednocześnie szansa dla stacji paliw, które inwestując w infrastrukturę umożliwiającą sprzedaż AdBlue z dystrybutora będą mogły wyróżnić się na tle konkurencji.

Sieć MOYA w ostatnim czasie intensywnie inwestowała w kompaktowe zbiorniki zintegrowane z odmierzaczem, które ze względu na rozmiary, łatwo postawić na większości stacji paliw i które po podłączeniu do systemu kasowego, umożliwiają sprzedaż AdBlue na zasadach jak paliwa. Doceniają to zwłaszcza klienci flotowi, dla których możliwość bezgotówkowego zatankowania AdBlue stanowi wymierną korzyść. Co ciekawe, stacje, które zaczęły sprzedaż AdBlue z dystrybutora, zanotowały również wzrost sprzedaży oleju napędowego. Klient docenia kompleksową obsługę.

Dziś już blisko 30% stacji MOYA dysponuje możliwością tankowania AdBlue, a planujemy kolejne inwestycje w tym obszarze"

Źródło: Anwim (op.pb)

Wróć