Wiadomości

MF przedstawi pakiet przewozowy


Jeszcze w październiku Ministerstwo Finansów ma przedstawić projekt ustawy o rejestracji i monitorowaniu przewozu drogowego na terytorium Polski, tzw. pakiet przewozowy, kolejny po pakiecie paliwowym i energetycznym projekt, który ma przyczynić się do unormowania warunków konkurencji w branży paliwowej.

Już od 1 stycznia 2017 r. skarbówka będzie śledziła na bieżąco trasę przejazdu paliw i innych towarów wrażliwych po Polsce. Chce w ten sposób szybciej i skuteczniej wykrywać oszustwa.

Przewoźnik towaru będzie musiał zarejestrować się na platformie usług elektronicznych służby celnej (PUESC). Będzie mógł to zrobić np. za pomocą smartfona. Otrzyma też urządzenie GPS, które pozwoli urzędnikom śledzić na bieżąco trasę przejazdu towaru. Trasa będzie nie tylko monitorowana, ale i zapisywana.


– W ten sposób zapewnimy sobie dodatkowe informacje, które będziemy wykorzystywali do kontroli podmiotów paliwowych. Dziś opieramy się jedynie na działaniach kontroli skarbowej i służby celnej oraz czynnościach operacyjno-rozpoznawczych – tłumaczył Wiesław Jasiński, ogłaszając w poniedziałek 17 października oficjalnie zakończenie przez MF prac nad pakietem przewozowym.

Za naruszenie nowych obowiązków (np. rejestracji) będą groziły sankcje – 200% VAT, czyli konieczność zapłaty 46% wartości netto towarów. Niewykluczone są również sankcje karno-skarbowe.

 

Wróć