Wiadomości

Michał Popławski: samodzielne tankowanie LPG jest w pełni bezpieczne


Samodzielne tankowanie jest jak najbardziej bezpieczne. Dystrybutory gazu są skonstruowane w ten sposób, aby ich obsługa była bardzo prosta i bezpieczna. Niemniej na każdej stacji Shell, nawet tam, gdzie instalacja pozwala na samodzielne tankowanie, pracownicy stacji chętnie pomogą klientom zatankować Shell AutoGas, jeśli ci wyrażą takie życzenie.

Shell nie tylko dostosował standard instalacji według wymagań krajowych, ale także zainstalował rozwiązania przekraczające te wymagania. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dn. 20 sierpnia 2013 r. wymienione zostały pistolety lub całe dystrybutory.

Co więcej, każda stacja posiada wyposażenie przeciwpożarowe zgodne z przepisami, a wszyscy pracownicy są przeszkoleni na wypadek sytuacji alarmowych.

Na stanowiskach do samodzielnego tankowania dystrybutory zostały wyposażone w czujniki gazu oraz wyłączniki bezpieczeństwa, które chronią przed awaryjnym wypływem gazu płynnego. Jednocześnie każde stanowisko posiada specjalny system alarmowy, wytwarzający sygnał dźwiękowy, który umożliwia szybkie poinformowanie personelu stacji o sytuacji alarmowej.

Ponadto, pod dystrybutorami znajdują się automatycznie działające zawory odcinające przepływ gazu w przypadku uszkodzenia dystrybutora np. w czasie kolizji samochodu z dystrybutorem. Podobnie działają węże zrywne, które natychmiast zamykają dopływ gazu w przypadku, gdy samochód niespodziewanie odjedzie z podpiętym wężem. 

Na każdej stacji zainstalowano nadzór wizualny (kamery CCTV), który umożliwia pracownikom stałą obserwację całej stacji, w tym stanowisk do samodzielnego tankowania gazem płynnym.

Michał Popławski, Manager ds. Dostaw LPG w Europie Środkowo-Wschodniej, Shell Polska

WIĘCEJ: czytaj w kolejnych wydaniach miesięcznika „Paliwa Płynne”

XXIII Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2016, 11-13 maja 2016 r. EXPO XXI Warszawa    

(opr.pb)

 

Wróć