Prawo
Ministerstwo Finansów ogłosiło pierwsze efekty Pakietu Paliwowego

1 sierpnia 2016 wszedł w życie „pakiet paliwowy" czyli nowelizacja przepisów eliminująca szereg luk w przepisach VAT, akcyzowych i koncesyjnych regulujących obrót paliwami płynnymi.
Można już ocenić pierwsze rezultaty tych rozwiązań - informuje w komunikacie prasowym Ministerstwo Finansów. "Wzrosła skokowo sprzedaż paliw odnotowywana przez krajowe rafinerie (w przypadku Grupy Lotos według zarządu spółki o dwadzieścia procent, PKN Orlen nie podał jeszcze danych) – jednocześnie według Służby Celnej zmalał przywóz paliw zza wschodniej granicy. 26 września dane o wzroście sprzedaży paliw przekazała także Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego" - czytamy w komunikacie.
W ocenie MF w efekcie zwiększenia legalnego rynku paliw wzrosły wpływy budżetu z tytułu akcyzy i VAT. Wstępne dostępne MF dane za sierpień mówią o wpływach co najmniej 200 mln zł miesięcznie wyższych z tytułu sprzedaży paliw płynnych, co oznacza ok. 2,4 mld zł rocznie.
– Przy tworzeniu Pakietu paliwowego nasze działania były ukierunkowane szczególnie na wyeliminowanie nieprawidłowości przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu paliw. Mieliśmy oczywiście doświadczenia wcześniejszych prób uszczelnienia systemu, m.in. rozwiązania z 2013 r., które zakończyły się niepowodzeniem, a co świadczy również o dużej skali problemu. Pakiet paliwowy jest zadaniem bardzo ambitnym, choćby ze względu na kwotę którą chcemy uzyskać z uszczelnienia systemu. Jednocześnie chcieliśmy wprowadzić takie zmiany, które nie utrudniałyby działalności uczciwym firmom – powiedział Wiesław Jasiński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Główny Inspektor Kontroli Skarbowej i Generalny Inspektor Informacji Finansowej podczas konferencji Polskiej Izby Paliw Płynnych „Pakiet paliwowy i Pakiet energetyczny”, 22 września 2016 r. w Warszawie.
Źródło Ministerstwo Finansów (op.zp)
(fot. Halina Pupacz, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych i Wiesław Jasiński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Główny Inspektor Kontroli Skarbowej i Generalny Inspektor Informacji Finansowej podczas konferencji Polskiej Izby Paliw Płynnych „Pakiet paliwowy i Pakiet energetyczny”, 22 września 2016 r. w Warszawie)
WIĘCEJ czytaj w październikowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne"
O zagrożeniach dla polskiej i europejskiej gospodarki związanych ze wzrostem cen paliw mówiliśmy m.in. podczas Konferencji Polskiej Izby Paliw Płynnych „Pakiet paliwowy i Pakiet energetyczny”, 22 września 2016 r. z udziałem przedstawicieli Ministerstw: Energii i Finansów, Służby Celnej, URE, ARM, POPiHN i POGP