Wiadomości

Mitsubishi inwestuje w akumulatory

W japońskim mieście  Ritto powstanie fabryka akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Od 2012 r. ma  produkować baterie litowo-jonowe do 50 tys. pojazdów elektrycznych rocznie.


Firma Lithium Energy Japan (LEJ) ma zbudować zakład produkcyjny w Ritto w japońskiej prefekturze Shiga. Produkcja w nowej fabryce rozpocznie się w 2012 roku. W zakładach ma powstawać 4,4 mln ogniw rocznie, co wystarczy do zasilenia 50 tys. pojazdów elektrycznych. Inwestycja w fabrykę i wyposażenie pochłonie 37,5 mld jenów. Lithium Energy Japan to spółka utworzona przez GS Yuasa International Ltd.  (51 proc.), Mitsubishi Corporation (34  proc.) i Mitsubishi Motors Corporation (15  proc.) do produkcji akumulatorów, które mają zasilać auta elektryczne i-MiEV nowej generacji produkowanych przez Mitsubishi Motors Corporation

Masową produkcję LEJ rozpoczęła w fabryce Kusatsu w czerwcu zeszłego roku. Od tego czasu przy wykorzystaniu pełnej zdolności produkcyjnej wytwarza rocznie tam 200 tys. ogniw, wystarczających do zasilenia 2 300 pojazdów elektrycznych. Druga linia rusza w czerwcu br., umożliwiając eksport kolejnych 400 tys. ogniw, co w sumie pozwoli na roczną produkcję 600 tys. ogniw. LEJ inwestuje też w zakład w Kioto. Od grudnia 2010 r. będzie produkowała 1 mln ogniw rocznie. Koncern Lithium Energy Japan opracował technologię produkcji ogniw litowo-jonowych o dużej pojemności na specjalnie zaprojektowanej linii przeznaczonej do produkcji masowej, a obecnie przygotowuje się do podjęcia zakrojonych na szeroką skalę działań, które pozwolą spełnić zapotrzebowanie na ponad 10 tys. źródeł napędu dla pojazdów elektrycznych rocznie.

W drugiej połowie roku podatkowego 2012, kiedy ruszą prace w fabryce Ritto, firma LEJ będzie zdolna do produkcji 6 milionów ogniw (wystarczająco do zasilenia 67 800 pojazdów elektrycznych) w trzech oddziałach produkcyjnych w Kusatsu, Kioto i Ritto. W przyszłości koncern planuje rozwinięcie działalności w Japonii w celu spełnienia rocznego zapotrzebowania na 100 tys. źródeł napędu dla pojazdów elektrycznych. Na budowę fabryki Ritto LEJ otrzyma maksymalną dotację w wysokości 5 miliardów jenów w ramach „Regionalnego Programu Dotacji na Rozwój „Zielonych” Firm i Tworzenie Nowych Miejsc Pracy” opracowanego przez Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu na rok podatkowy 2009.


(op. zp)
źródło: Mitsubishi Motors Corporation

Wróć