Wiadomości

mObywatel nie tylko na wakacje za granicą


Aplikacja mObywatel z każdym dniem cieszy się coraz większą popularnością. Została pobrana już ponad 8 milionów razy. mObywatel to aplikacja, która powstała po to, aby każdy mógł mieć cyfrowe wersje dokumentów w swoim telefonie. Pozwala ona potwierdzić swoją tożsamość, okazać prawo jazdy, sprawdzić wystawione e-recepty, a także swobodnie podróżować dzięki Unijnemu Certyfikatowi Covid.

Unijny Certyfikat Covid


Pomimo tego, że pandemia powoli słabnie, w niektórych krajach nadal istnieje obowiązek okazania Unijnego Certyfikatu Covid, dlatego podczas podróży m.in. do Francji, Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Cypru czy Malty, przyda nam się Unijny Certyfikat COVID, aby swobodniej i bezpieczniej podróżować. W aplikacji mObywatel masz go zawsze pod ręką, np. przy odprawie na lotnisku lub na granicy danego kraju.

Unijny Certyfikat COVID to elektroniczny dowód na to, że dana osoba:


• przebyła chorobę COVID-19,

• posiada negatywny wynik testu COVID-19,

• została zaszczepiona przeciwko COVID-19.

Aby otrzymać UCC należy zaszczepić się w ramach polskiego systemu szczepień lub otrzymać wynik testu w ramach polskiego systemu zdrowia.

Jak dodać Unijny Certyfikat COVID do mObywatela? aby obejrzec film instruktarzowy zapraszamy na stronę https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/mobywatel-nie-tylko-na-wakacje-za-granica

„Polak za granicą”


Jeśli planujesz zagraniczną podróż, w aplikacji znajdziesz też niezbędnik „Polak za granicą”. Po wybraniu kraju z listy sprawdzisz najważniejsze informacje o kraju, do którego wyjeżdżasz i będziesz cały czas na bieżąco.

Podróżujesz po Polsce? Skorzystaj z usługi Bilkom


W aplikacji mObywatel możesz sprawdzić swoje bilety kolejowe (te, zakupione w systemie PKP Informatyka przez stronę bilkom.pl i bilet.wielkopolskiebilety.pl).

Wydawcą aplikacji mObywatel jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a deweloperem Centralny Ośrodek Informatyki. Aplikację można pobrać wyłącznie ze sklepów: App Store i Google Play.

Dla Androida – wersja oznaczona numerem 3.2.0 (18.129).

Dla iOSa – wersja oznaczona numerem 2.5.0 (733).

Źródło: Cyfryzacja KPRM

Wróć