Wiadomości
Obowiązki uczestników systemu monitorowania drogowego przewozu towarów
- Zbliża się termin wejścia w życie ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów.
- Nowe przepisy zostały uchwalone przez parlament i oczekują na podpis prezydenta RP.
- Przedstawiamy najważniejsze informacje o obowiązkach uczestników systemu.
Nowe rozwiązania będą obowiązywać 14 dni po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.
Narzędzie do zwalczania szarej strefy
System monitorowania drogowego przewozu towarów to narzędzie do walki z nieuczciwymi podmiotami, które nielegalnie handlują m.in. paliwami płynnymi, olejami roślinnymi, alkoholem całkowicie skażonym oraz suszem tytoniowym lub wyłudzają podatek od towarów i usług. Dokonywanie, uzupełnianie i aktualizacja zgłoszeń do systemu monitorowania SENT wymaga założenia konta (zarejestrowania się) na platformie PUESC (link otwiera nowe okno w innym serwisie).
Szczegółowe informacje, dotyczące m.in. utworzenia konta na PUESC, rejestracji danych osoby fizycznej oraz podmiotu w Systemie Informacyjnym Służby Celnej oraz rejestracji reprezentacji znajdują się w dokumencie „e-Klient Służby Celnej - Instrukcja elektronicznej rejestracji dla potrzeb zarządzania użytkownikami korzystającymi z usług Systemu Informacyjnego Służby Celnej" (plik PDF 0,98 MB).
Obowiązki uczestników systemu
Przedstawiamy krótką informację w języku polskim, angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim o obowiązkach uczestników systemu monitorowania, tj. podmiotów wysyłających, podmiotów odbierających, przewoźników i kierowców oraz konsekwencjach, które wynikają z nieprzestrzegania tych obowiązków.
Źródło: Ministerstwo Finansów