Wiadomości

ORLEN największą spółką Europy Środkowej


PKN ORLEN kolejny rok z rzędu pozostaje niekwestionowanym liderem pod względem przychodów wśród największych firm w Europie Środkowej wynika z IX edycji rankingu „CE TOP 500” podsumowującego ubiegły rok. ORLEN wyprzedza o prawie 10 mld euro drugą spółkę w zestawieniu, jaką jest węgierską MOL.

Dziewiąta edycja raportu „CE TOP 500” zawiera listę 500 największych firm w oparciu o ich przychody w podziale na 7 sektorów gospodarki - TMT/ Technologie-Media-Telekomunikacja, Sektor publiczny, Farmaceutyki i ochrona zdrowia, Dobra konsumpcyjne i transport, Energetyka i zasoby naturalne, Wyroby przemysłowe, Sektor budowlany. Eksperci przy analizie uwzględnili przychody spółek za 2014 r. oraz I kwartał 2015 r. wyrażone w euro po kursie średnim z danego okresu, dla banków – sumę aktywów, a dla firm ubezpieczeniowych – składkę przypisaną brutto.

Firma Deloitte wraz z dziennikiem „Rzeczpospolita” przeprowadziła analizę największych firm w 18 krajach Europy Środkowej i na Ukrainie (Raport „CE TOP 500” - 500 firm, oraz dodatkowo 50 banków i 50 ubezpieczycieli). Jak wynika z rankingu w 2014 r. Polska zwiększyła swoją reprezentację w zestawieniu o osiem firm i niezmiennie utrzymuje pozycję lidera pod względem liczby spółek (170 polskich firm wśród 500). Biorąc pod uwagę, że następne w kolejności Czechy mają w zestawieniu 79 spółek - o jedną mniej niż rok wcześniej - to Polska jest wciąż niekwestionowanym liderem zestawienia w regionie. Aż 64 proc. polskich firm zanotowało w omawianym okresie wzrost przychodów, a 33 proc. ich spadki. Polskie firmy wygenerowały 36 proc. z 682 mld euro przychodów firm z całej listy CE Top 500.

fot.pixabay.com

Wróć