Wiadomości

PGNiG nagrodziło za recykling płuczek wiertniczych


Nowy sposób na recykling płuczek wiertniczych, mapa drogowa odbiorców gazu oraz rewitalizacja terenów zielonych to trzy zwycięskie pomysły wybrane podczas II edycji konkursu Młodzi Innowacyjni dla PGNiG. Laureaci otrzymali nagrody finansowe, a zwycięzca dodatkowo szansę na realizację projektu w spółce z Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Płuczka wiertnicza to ciecz stosowana podczas tworzenia otworów wiertniczych. W trakcie wiercenia otworu oczyszcza jego dno i wynosi na powierzchnię tzw. zwierciny. Chłodzi też świder i oczyszcza go ze zwiercin. Po użyciu płuczka jest transportowana do specjalnych punktów i tam utylizowana lub przetwarzana do ponownego użycia.

Mgr inż. Agnieszka Myśliwiec znalazła sposób na to, jak uniknąć kosztownego transportu płuczki i zwiercin, a jednocześnie chronić środowisko. Do konkursu Młodzi innowacyjni dla PGNiG zgłosiła projekt przetwarzania płuczki i zwiercin bezpośrednio przy wiertni. Jest współautorką patentu na sposób przetwarzania odpadów wiertniczych – zamianę płuczki w sypki i suchy materiał. Według niej przy wiertniach mogłyby stanąć koparki z łyżkami mieszającymi, a przetworzony materiał powinien być wykorzystany w pobliżu miejsca ich wydobycia. – To mogłyby być produkty w postaci np. ziemi antropogenicznej, materiału do użyźniania gleb, wypełniacza mineralnego do celów budowlanych – tak Agnieszka Myśliwiec opisała swój projekt w zgłoszeniu konkursowym. Poza oszczędnościami związanymi z transportem płuczki do miejsc przetwarzania zyskałoby także środowisko naturalne.

Źródło: PGNiG (op.pb)

Wróć