Wiadomości

Podczas kontroli w gospodarstwie rolnym funkcjonariusze świętokrzyskiej Służby Celnej znaleźli olej opałowy w maszynach rolniczych i pojazdach ciężarowych


Podczas kontroli w gospodarstwie rolnym funkcjonariusze świętokrzyskiej Służby Celnej znaleźli olej opałowy w maszynach rolniczych i pojazdach ciężarowych. Używanie oleju opałowego jako napędowego to niezgodna z przepisami zmiana przeznaczenia wyrobu akcyzowego, za którą MF przewiduje karę pieniężną.

Dnia 16 maja br. funkcjonariusze Izby Celnej w Kielcach skontrolowali pojazdy i maszyny rolnicze w pewnym gospodarstwie rolnym pod kątem rodzaju paliwa. Przeprowadzona próba potwierdziła, że w zbiorniku paliwa ursusa znajduje się olej opałowy. Zgodnie z przepisami, olej ten powinien być wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli do celów grzewczych. Funkcjonariusze przeszukali także teren posesji właściciela ciągnika. Okazało się, że w pomieszczeniu gospodarczym znajdują się kanistry z olejem opałowym. W sumie w zbiornikach stwierdzono 800 litrów oleju opałowego. Skarb Państwa z tytułu niezapłaconych należności stracił ponad 4 tys złotych. Rolnikowi grozi teraz kara w postaci grzywny.

Różnica w opodatkowaniu olejów w zależności od ich przeznaczenia różnymi stawkami akcyzy powoduje, że nieuczciwi podatnicy wykorzystują olej opałowy jako paliwo do samochodów. W ten sposób omijają przepisy i nie płacą należnego podatku.

WIĘCEJ czytaj w lipcowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne"

O zagrożeniach dla polskiej i europejskiej gospodarki związanych ze wzrostem cen paliw mówiliśmy m.in. na XXIII Międzynarodowych Targach STACJA PALIW 2016, 11-13 maja 2016 r. w EXPO XXI w Warszawie.

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju, odwiedź XXIV Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2017, tradycyjnie w maju w warszawskiej hali EXPO XXI.

Wróć