Wiadomości

Polska awansuje w rankingu Paying Taxes


Pod względem skomplikowania systemu podatkowego Polska zajmuje obecnie 47. miejsce, co oznacza awans o 11 pozycji w porównaniu z zestawieniem z ubiegłego roku. Tak wynika z najnowszego raportu "Paying Taxes 2017", przygotowanego przez firmę doradczą PwC i Bank Światowy.

Według raportu polski przedsiębiorca w ciągu roku wykonuje przeciętnie 7 płatności podatku i przeznacza 271 godzin na spełnienie wszystkich wymogów podatkowych. Oba te wskaźniki nie zmieniły się w porównaniu z ubiegłym rokiem. Na niemal identycznym poziomie pozostaje również całkowita stopa opodatkowania (40,4 proc., do 40,3 w 2015 r.). Na tle danych dla wszystkich krajów Unii Europejskiej nasz kraj wypada korzystnie pod względem liczby rocznych płatności – średnia dla UE i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) to 11,8 – oraz pod kątem całkowitej stopy podatkowej (w UE i EFTA 40,3 proc.). Natomiast średnia czasu w UE i EFTA przeznaczonego na sprawy podatkowe (164 godziny) wynosi mniej niż w Polsce.

Eksperci PwC, który jest współautorem zestawienia, zwracają uwagę, że tegoroczny Paying Taxes potwierdza pozytywne zmiany w polskim systemie podatkowym. Nasz kraj jeszcze 2 lata temu plasował się na 87. pozycji. Ich zdaniem awans to zasługa m.in. konsekwentnie realizowanego programu e-administracji.

Źródło: MF (op.pb)

Wróć