Wiadomości

Ponad 2800 fikcyjnych faktur VAT za 70 mln zł.


  • Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) oraz białostocka delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która wprowadzała do obrotu fikcyjne faktury VAT.
  • Zatrzymano 8 osób na terenie woj. mazowieckiego.
  • Podejrzani wystawiali i posługiwali się „pustymi” fakturami. Wykorzystywali je do zaniżania należności podatkowych.
  • Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Funkcjonariusze KAS i CBA zatrzymali 8 osób w ramach śledztwa dotyczącego wyłudzeń podatku VAT. Przestępczy proceder polegał na stworzeniu i prowadzeniu struktury fikcyjnych spółek, które wystawiały fałszywe faktury i pozorowały dostawy towarów i usług na rzecz innych podmiotów gospodarczych z całej Polski. W ten sposób grupa zaniżała kwoty należnych podatków.

Ponad 2800 „pustych” faktur na 70 mln zł

Wśród zatrzymanych na terenie woj. mazowieckiego osób są zarówno członkowie grupy przestępczej wprowadzającej do obrotu fikcyjne faktury m.in. za usługi transportowe i marketingowe, jak i osoby które je nabywały.

Przestępcy wystawili ponad 2800 fałszywych faktur VAT na 70 mln zł. Straty budżetu państwa szacowane są na ok. 12 mln zł. W trakcie przeszukań mieszkań zatrzymanych osób zabezpieczono dokumenty handlowe, telefony oraz nośniki danych.

Zarzuty i tymczasowe areszty

Zatrzymane osoby usłyszały w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zarzuty m.in. zbrodni fakturowej i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. 3 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na 3 miesiące.

Sprawa jest rozwojowa.

Źródło: Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa

Wróć