Wiadomości

Poprawiamy bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.


Budowa nowych autostrad, dróg ekspresowych czy obwodnic to tylko część naszych działań. Duże inwestycje przyciągają uwagę opinii publicznej, ale nie zapominamy też o mniejszych zadaniach poprawiających jakość istniejącej sieci dróg krajowych. Szczególne znaczenie w tym obszarze ma dla nas bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Piesi i rowerzyści to grupa najbardziej narażona na obrażenia w wyniku ewentualnych zdarzeń drogowych. Dlatego w podejmowanych przez nas działaniach tak dużą wagę przykładamy do zapewnienia bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych, m.in. poprzez ich doświetlenie, odpowiednie oznakowanie, a także budowę chodników oraz azyli. Rowerzyści mogą natomiast korzystać z kolejnych kilometrów komfortowych tras rowerowych. 

Ponad 300 inwestycji

Od początku 2024 r. zrealizowaliśmy 368 mniejszych zadań na sieci dróg krajowych, które znacząco wpłynęły na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. W ubiegłym roku zakończyliśmy 317 takich projektów, zaś do końca maja tego roku kolejnych 51. 

Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów poprawiliśmy, budując lub wykonując m.in.: 

  • ponad 80 km chodników,  
  • ponad 110 km ścieżek rowerowych i pieszo-rowerowych,  
  • 198 azyli na przejściach dla pieszych, 
  • 306 aktywnych znaków D-6, informujących o przejściach dla pieszych, 
  • 151 zatok autobusowych.  

Doświetliliśmy też przejścia dla pieszych w aż 5 382 lokalizacjach

Kolejne inwestycje przed nami

Obecnie w trakcie realizacji oraz na etapie postępowania przetargowego znajduje się 160 inwestycji, które wpłyną na poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Działania te są istotnym elementem długofalowej strategii tworzenia bezpiecznej infrastruktury drogowej. 

W ramach tych projektów planujemy budowę: 

  • ponad 105 km chodników, 
  • blisko 60 km ścieżek rowerowych, 
  • ponad 170 km ścieżek pieszo-rowerowych, 
  • 227 azyli na przejściach dla pieszych, 
  • 278 aktywnych znaków D-6, 
  • 283 zatok autobusowych. 

Doświetlimy też przejścia dla pieszych w 935 lokalizacjach.  

Inwestycje te są kolejnym krokiem w kierunku budowy bezpieczniejszego i bardziej przyjaznego systemu drogowego, redukującego zagrożenia i podnoszącego komfort wszystkich użytkowników.  

Realizujemy zadania w wielu obszarach

Działania GDDKiA na rzecz poprawy bezpieczeństwa to również budowa tras szybkiego ruchu i obwodnic miast oraz stały monitoring i korekty infrastruktury w miejscach, gdzie często dochodzi do zdarzeń drogowych. Współpracujemy też z Policją i Inspekcją Transportu Drogowego, m.in. przy lokalizowaniu odcinkowych pomiarów prędkości czy organizowaniu akcji prewencyjnych na drogach.  

Z myślą o dzieciach i młodzieży przygotowaliśmy również materiały edukacyjne, które w prosty i przystępny sposób uczą m.in. w jaki sposób zachować się podczas jazdy samochodem, jak stworzyć korytarz życia czy być widocznym na drodze w trudnych warunkach pogodowych. Są one dostępne na naszej stronie internetowej

Link do aktualności: >>><<<

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad 

Wróć