Wiadomości

Prawie połowa przedsiębiorców w ogóle nie sprawdza przyszłych kontrahentów


Potencjalnego kontrahenta obowiązkowo trzeba sprawdzić zanim jeszcze dojdzie do podpisania z nim umowy. Internet i znajomi to za mało. Warto zerknąć do Krajowego Rejestru Długów, w którego bazie danych znajduje się ponad 6 milionów informacji o niezapłaconych w terminie zobowiązaniach. Co zaskakujące, jak wynika z badania Audyt Windykacyjnym, swoich potencjalnych kontrahentów w ogóle nie sprawdza aż 44% przedsiębiorców, a 33,5% weryfikuje rzetelność tylko nowych klientów. 

Jeśli firmie zależy na bezpieczeństwie własnych pieniędzy, jednokrotna weryfikacja potencjalnego partnera to zdecydowanie za mało. Potrzebny jest ciągły monitoring. Wśród części polskich przedsiębiorców panuje przekonanie, że stały kontrahent jest bardziej wiarygodny, niż nowy i dotąd nieznany klient. Jednak jak wynika z badań, w większości mikro, małych i średnich firm z terminowymi przelewami za faktury spóźniają się zarówno stali, jak i nowi kontrahenci. To właśnie 67% takich przedsiębiorstw na co dzień nie otrzymuje zaległych pieniędzy od swoich klientów – i to niezależnie, czy dopiero nawiązują z nimi współpracę, czy są to ich wieloletni partnerzy biznesowi. 

Po trzecie – warto być przygotowanym na problemy. Nie chodzi o to, żeby z pesymizmem patrzeć w przyszłość, ale spora część przedsiębiorców zachowuje się, jakby przyszłość widziała w różowych okularach. Nie sprawdza i nie monitoruje kontrahentów, a kiedy pojawią się problemy, czeka aż sprawa rozwiąże się sama. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Kaczmarski Inkasso wynika, że prawie 60 procent małych i średnich firm nie ma przygotowanego scenariusza na wypadek wystąpienia opóźnień w płatnościach ze strony kontrahentów. Warto więc mieć choćby ogólny plan działania. Dzięki niemu reakcja na nowe problemy będzie szybsza, a co za tym idzie również skuteczniejsza.

Paweł Zawadzki, Krajowy Rejestr Długów

WIĘCEJ: czytaj w kolejnych wydaniach miesięcznika „Paliwa Płynne” 

XXIII Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2016, 11-13 maja 2016 r. EXPO XXI Warszawa 

(opr. pb)

Wróć