Wiadomości

Premier Mateusz Morawiecki w Rafinerii Orlen w Możejkach


Inwestycję w Możejkach, kluczową dla naszego bezpieczeństwa energetycznego, zawdzięczamy wizji i determinacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem.

Premier Morawiecki podkreślił, że projekt Możejki zwiększa suwerenność energetyczną Polski i Litwy oraz łączy oba kraje, jak mało który. Zaznaczył, że ropa naftowa nie jest zwykłym surowcem, lecz towarem strategicznym, który w dużym stopniu decyduje o geopolityce: - Bardzo się cieszę, że geopolityka łączy nas coraz bardziej z Litwą, ale poprzez zakład w Możejkach, także z Łotwą, Estonią i z eksportem do innych krajów.

Zaznaczył, że chciałby w 10. rocznicę przejęcia kontroli nad rafinerią w Możejkach przez Orlen uczcić pamięć Lecha Kaczyńskiego wspólnie z premierem Litwy poprzez okolicznościową tablicę. To upamiętnienie miałoby podkreślić, według premiera to: "jak ważny był to moment do tworzenia przestrzeni dla długofalowej współpracy gospodarczej i politycznej Polski i Litwy".
Źródło: premier.gov.pl

 

 

Wróć