Prawo

Projekt ustawy o Prawo geologiczne przyjęty przez Radę Ministrów


Zapewnienie należytej ochrony złóż kopalin, wprowadzenie do ustawy - Prawo geologiczne i górnicze (dalej: „P.g.g.”) instrumentów prawnych związanych z transformacją energetyczno-klimatyczną oraz liberalizacja i uporządkowanie przepisów regulujących działalność prowadzoną na podstawie P.g.g. to główne założenia projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy usprawnią też działalność organów nadzoru górniczego oraz zreformują działalność państwowej służby geologicznej. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów 25 kwietnia 2023 r.

Wraz z wejściem w życie projektu wprowadzona zostaje definicja „złoża strategicznego”. Zgodnie z złożeniami określane będą tak złoża, które ze względu na znaczenie dla gospodarki lub bezpieczeństwa kraju podlegać będą szczególnej ochronie prawnej. Rozwiązanie to usankcjonuje szczególne miejsce, jakie zajmą te złoża w hierarchii krajowych złóż kopalin.

Ponadto projekt przewiduje wprowadzenie instrumentów prawnych związanych z realizacją transformacji energetyczno-klimatycznej. W tym;

  • Dopuszczenie prowadzenia działalności polegającej na podziemnym składowaniu dwutlenku węgla (CCS) w zakresie szerszym niż w obecnych przepisach.
  • Dostosowanie dotychczas obowiązujących przepisów P.g.g. dotyczących podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji do magazynowania wodoru, co jest spójne z Polską Strategią Wodorową.
  • Uporządkowanie właściwości rzeczowej organów administracji geologicznej w sprawach związanych z posadowieniem obiektów jądrowych (przekazanie kompetencji w tym zakresie Ministrowi Klimatu i Środowiska zwiększy bezpieczeństwo w tym obszarze).
  • Umożliwienie rekonstruowania zlikwidowanych otworów wiertniczych, wykonanych w przeszłości w celu poszukiwania, rozpoznawania lub wydobywania kopalin, w celu wykorzystania ciepła Ziemi.

Projekt porządkuje i liberalizuje też przepisy dotyczące koncesjonowania działalności w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż niektórych kopalin, w tym węglowodorów, oraz podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji i podziemnego składowania odpadów. Umożliwia również prowadzenie działalności w zakresie wydobywania węglowodorów ze złóż w połączeniu z podziemnym składowaniem dwutlenku węgla. Zmiany te mają charakter proprzedsiębiorczy i powinny przyczynić się do ułatwienia prowadzenia działalności koncesjonowanej, regulowanej ustawą – Prawo geologiczne i górnicze.

Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: MKiŚ

Wróć