Prawo

Rozbita grupa dokonująca przestępstw w obrocie paliwami


Policja i służby celno-skarbowe Krajowej Administracji Skarbowej rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się wprowadzaniem do obrotu paliwa bez podatków na terenie Warszawy, wielu województw oraz Niemiec, Litwy, Łotwy, Czech i Rumunii.

Zatrzymano 15 osób. Szacuje się, że wprowadzanie do obrotu paliw bez opłaconego VAT, opłaty paliwowej i akcyzowej mogło doprowadzić do uszczuplenia należności wobec Skarbu Państwa na co najmniej 40 mln zł.

Duża akcja wielu służb przeciwko przestępcom

Blisko 300 funkcjonariuszy policji i służby celno-skarbowej przeszukało 29 miejsc na terenie całej Polski. W operacji brali udział policjanci z Wołomina, Komendy Stołecznej Policji, funkcjonariusze CBŚP w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz antyterroryści z Warszawy, Białegostoku i Olsztyna, a także funkcjonariusze Ministerstwa Finansów. Działania prowadzono w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie.

- Byliśmy przy tym śledztwie od samego początku i nadal w nim uczestniczymy. Na zlecenie prokuratury prowadzimy tę część śledztwa, która dotyczy możliwych uszczupleń podatków należnych Skarbowi Państwa, szacowanych na co najmniej 40 mln zł. Już wcześniej wielokrotnie współpracowaliśmy z policją w podobnych sprawach, ale po raz pierwszy zostały zaangażowane tak duże siły KAS. W działaniach wzięło udział ponad 50 funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej z Warmii i Mazur oraz specjalna grupa realizacyjna z Ministerstwa Finansów – powiedział w trakcie briefingu prasowego w stołecznej Prokuraturze Regionalnej oficer prasowy Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie Ryszard Chudy.

Zabezpieczono mienie członków grupy o wartości kilku milionów

Zatrzymano 15 osób w wieku od 30 do 63 lat, w tym jedna kobieta. Zabezpieczono m.in. 12 samochodów ciężarowych - cystern o wartości około 3,6 mln zł, 10 luksusowych samochodów (w tym m.in. mercedes E-klasa, dwa mercedesy GLE, mercedes  AMG, land rover, BMW X3, audi Q5 oraz dwa audi Q7) o łącznej wartości 1,6 mln zł, 95 tys. euro, około 520 tys. zł oraz liczne wartościowe przedmioty i dokumenty, świadczące o przestępczym procederze. Generalny Inspektor Informacji Finansowych zabezpieczył też na rachunkach bankowych 1,2 mln zł.

Wszystkie zatrzymane osoby są podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która dokonywała przestępstw w obrocie olejami smarowymi i olejami napędowymi, za co może im grozić kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Zatrzymani mają być doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie odbędą się z ich udziałem czynności procesowe, a także zastosowane wobec nich środki zapobiegawcze, w tym tymczasowe aresztowania. Możliwe są też kolejne zatrzymania.

Funkcjonariusze wspólnie z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowych planują również zablokowanie 18 rachunków bankowych. Ustalono też mienie tzw. figurantów o wartości ok. 10 mln zł. Ocenia się, że grupa mogła „wyprać" ok. 100 mln zł.

Wróć