Wiadomości

Rozbita grupa przestępcza wyłudzająca VAT na handlu nielegalnym paliwem


Dwie osoby, w tym kierującego zorganizowaną grupą przestępczą zatrzymali policjanci CBŚP z Gdańska, w trakcie kolejnej realizacji sprawy trwającej od 2012 r. Grupa trudniła się handlem nielegalnym paliwem. Policjanci ustalili, że jej członkowie w ciągu 5 lat nie odprowadzili do Skarbu Państwa należnego podatku VAT w wysokości nie mniejszej niż 500 mln złotych. Wszyscy usłyszeli zarzuty m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i przestępstw skarbowych. Za te czyny grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci gdańskiego CBŚP wraz ze służbami podległymi ministrowi finansów ozpracowali grupę przestępczą trudniącą się sprowadzaniem z zagranicy oleju napędowego i jego sprzedaży w Polsce bez uiszczania należnego podatku VAT. Ustalili, że brały w tym procederze udział osoby z całego kraju.  Ze zgromadzonego w sprawie materiału wynika, że podmioty gospodarcze zarejestrowane na tzw. „słupy” i zaangażowane w przestępczy proceder nie odprowadziły co najmniej 500 mln zł należności podatkowych wobec Skarbu Państwa od sprowadzonego z Niemiec i wprowadzonego do obrotu na terenie Polski oleju napędowego.

Policjanci oszacowali, że grupa była w stanie zaopatrywać polski rynek w ponad 400 cystern miesięcznie, gdzie czysty zysk grupy na 1 cysternie  sprowadzonego paliwa wynosił 10-12 tys. zł.

Zatrzymani usłyszeli  zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jeden z nich kierowania tą grupą. Wszystkim zatrzymanym zarzucono także pranie pieniędzy i przestępstwa karnoskarbowe. Zabezpieczono mienie podejrzanych w kwocie ponad 1,2 mln zł. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku zastosował wobec nich dozory policji.

Do chwili obecnej w sprawie zatrzymano 34 osoby, którym przedstawiono 106 zarzutów. Prokurator nadzorujący śledztwo zabezpieczył na wniosek funkcjonariuszy WdZZPE

Zarządu w Gdańsku CBŚP  mienie o wartości  ponad 21 mln zł. Aktualnie szacowane w sprawie  straty Skarbu Państwa z tytułu nieuiszczonego podatku VAT wynoszą  co najmniej 500 mln zł, a wysokość wypranych środków pieniężnych wynosi niemal 400 mln zł.

Źródło: CBŚP

Więcej w kolejnym numerze miesięcznika "Paliwa Płynne"

(op.pb)

Wróć