Wiadomości
Rozbito zorganizowaną grupę o charakterze zbrojnym, zajmującą się wyłudzaniem VAT i praniem pieniędzy
Policjanci z opolskiego Zarządu CBŚP wraz z pracownikami Urzędu Kontroli Skarbowej w Opolu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, przy współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, zatrzymali 15 osób. Zatrzymani usłyszeli 60 zarzutów, w tym związane z praniem pieniędzy. Wartość zabezpieczonego majątku podejrzanych to prawie 25 milionów złotych.
Policjanci z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Opolu CBŚP wraz z pracownikami Urzędu Kontroli Skarbowej w Opolu prowadzili czynności związane z osobami podejrzewanymi o działanie w zorganizowanej grupie o charakterze zbrojnym. Miała ona zajmować się wyłudzaniem znacznych kwot związanych ze zwrotem podatku VAT, przy wewnątrzwspólnotowym handlu olejem rzepakowym.
Śledczy zajmujący się sprawą ustalili, że grupa działała w latach 2011 - 2014. Członkowie grupy zakładali szereg firm tzw. słupów, które między sobą dokonywały fikcyjnego obrotu olejem rzepakowym importowanym z krajów Unii Europejskiej na zasadzie wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru. Następnie pomimo składanych deklaracji, firmy nie odprowadzały należnego podatku. Później towar eksportowano m.in. do Republiki Czeskiej i na Słowację, na zasadzie wenątrzwspólnotowej dostawy towaru, co było podstawą do ubieganie się o zwrot nadpłaconego podatku VAT. Korzyści pochodzące z przestępstwa legalizowano poprzez transakcje handlowe z wykorzystaniem kont bankowych.
W związku z tą sprawą zostało zatrzymanych 15 osób, które łącznie usłyszało 60 zarzutów. Większość zarzutów dotyczy udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Uszczuplenie Skarbu Państwa z tytułu wyłudzonego podatku szacowane są na ponad 200 milionów złotych. Zabezpieczono w tej sprawie między innymi 8 nieruchomości, 18 ciężarówek i naczep, 10 komputerów i 15 telefonów komórkowych. Ponadto zabezpieczono broń palną, amunicję oraz nielegalne towary bez polskich znaków akcyzy. Łączna wartość zabezpieczonego mienia to blisko 25 milionów złotych.
Te wymierne zabezpieczenia mienia o niebagatelnej wartości w przestępczości gospodarczej są szczególnie istotnie. Zwłaszcza, że pochodzą najczęściej z nielegalnych źródeł, a co ważniejsze majątek pozostawiony podejrzanym może w przeszłości posłużyć do dalszego popełniania przestępstw.
W tej sprawie 5 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec innych zastosowano dozory policyjne, zakazy opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe.
Sprawa na charakter rozwojowy. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach nadzorująca śledztwo, nie wyklucza dalszych zatrzymań. Za przestępczy proceder grozi kara do 15 lat więzienia.
KWP Opole / CBŚP Opole