Wiadomości

Rozmowy polsko-czeskie na temat budowy bezpieczeństwa energetycznego


- To było długie spotkanie. Poruszyliśmy tematy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu i Republiki Czeskiej. Jesteśmy zgodni, co do tego, że należy wyeliminować rosyjską ropę i zbudować bezpieczeństwo energetyczne regionu na zasadach pełnej niezależności – mówi wicepremier Jacek Sasin po rozmowach z Ministrem Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej Jozefem Síkelą.

W rozmowach uczestniczył także prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Koncern PKN Orlen jest właścicielem Unipetrolu, firmy paliwowej działającej na rynku czeskim. Zabezpiecza ona bezpieczeństwo paliwowe Republiki Czeskiej.

- Działamy w momencie kryzysu energetycznego, który dotknął zarówno Polskę jak i Republikę Czeską. Rząd czeski wprowadził bardzo restrykcyjny podatek od firm, tzw. podatek od nadmiarowych zysków. Dotyka on bardzo mocno Unipetrol, który ma potężne plany inwestycyjne. Chce inwestować w modernizację swoich aktywów rafineryjnych na terenie Czech – uzasadnia wicepremier Jacek Sasin.

Jak podkreśla wicepremier rozmowy przebiegały w atmosferze wzajemnego zrozumienia. Teraz będzie kontynuował je specjalnie powołany do tego zespół roboczy, składający się z przedstawicieli obu stron, który wypracuje kompromisowe rozwiązania.

- Polska i Czechy mogą być stabilizatorem energetycznym regionu. Będziemy poszukiwać dróg pogodzenia z pozoru wykluczających się mechanizmów, tj. z jednej strony systemu podatkowego, a z drugiej planów inwestycyjnych Unipetrolu. Deklarowaliśmy, że jesteśmy gotowi do bardzo elastycznych uzgodnień w tej sprawie – argumentuje wicepremier Jacek Sasin.

Wicepremier dodał, że Polska i Czechy powinny być solidarne w tym trudnym dla naszego regionu momencie, który wymaga podejmowania ważnych decyzji. Są one niezbędne w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i wielkiego kryzysu energetycznego.

- Podsumowując nasze spotkanie z Ministrem Jozefem Síkelą, chciałbym podkreślić, że Polska jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu. Ogromna w tym rola PKN Orlen, który z koncernu narodowego stał się koncernem środkowo – europejskim, z ambicjami aby rozszerzać swoją działalność na kolejne rynki międzynarodowe – mówi Jacek Sasin.

Źródło: MAP

 

Wróć