Wiadomości

Rozpoczęły się konsultacje projektu Planu Społeczno-Klimatycznego


W Planie Społeczno-Klimatycznym (PSK) zapisano sposoby wydatkowania pieniędzy ze Społecznego Funduszu Klimatycznego (SFK). To nowy instrument finansowy, który ma pomóc gospodarstwom domowym, małym przedsiębiorstwom i użytkownikom transportu w trudnej sytuacji niwelować ubóstwo energetyczne. MFiPR zorganizowało konferencję konsultacyjną projektu Planu, w której uczestniczył wiceminister Jan Szyszko.

Jesteśmy w trakcie konsultacji publicznych nowego instrumentu - Planu Społeczno-Klimatycznego. Dokument ze względu na swoją skalę potocznie nazywamy KPO2 - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko otwierając spotkanie.

Jak podkreślił wiceminister, Polska będzie największym beneficjentem Społecznego Funduszu Klimatycznego. Budżet Planu na lata 2026-2032 wynosi 65 mld zł. Na tę kwotę składa się wkład unijny oraz wymagany wkład krajowy w wysokości 25 proc. wartości przyznanych środków.

Aby skorzystać z tych pieniędzy należy uprzednio przedłożyć Komisji Europejskiej – Plan Społeczno-Klimatyczny. Dokument został przygotowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z samorządami oraz partnerami gospodarczymi, społecznymi i przedstawicielami organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz innymi resortami, które będą go wdrażać. Będzie stanowił podstawę wydatkowania Społecznego Funduszu Klimatycznego w Polsce.

Plan Społeczno-Klimatyczny jest funduszem, który polepszy naszą jakość życia. To nowe narzędzie do walki ze zjawiskiem ubóstwa energetycznego w Polsce – dodał wiceminister.

Chodzi o wsparcie podmiotów, które z powodu ograniczonych dochodów, nie są w stanie zapewnić sobie odpowiedniego poziomu ciepła, oświetlenia czy też energii do zasilania urządzeń elektrycznych.

Nie ma zgody na przeprowadzenie transformacji energetycznej większym kosztem osób mniej zamożnych – podkreślił Jan Szyszko.

Wiceszef MFiPR zaznaczył, że proponujemy przeznaczyć 37,5 proc. kwoty dofinansowania z Funduszu na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo. To tzw. komponent osłonowy. Zdecydowaliśmy się również włączyć regiony w  zarządzanie SFK i wydzielić na ten cel 15 proc. budżetu Funduszu.

Inwestycje i inne formy wsparcia

Kluczowe znaczenie w realizacji Planu będą miały inwestycje w poprawę efektywności energetycznej budynków oraz dostęp do transportu publicznego. Wsparcie będzie udzielane w formie grantów, dotacji, pożyczek oraz bonów (voucherów) na koszty ogrzewania i energii.

Z pieniędzy pochodzących ze Społecznego Fundusz Klimatycznego będzie można finansować:

  • wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych wraz ze wsparciem doradczym,
  • budownictwo socjalne i komunalne,
  • renowację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorstw (termomodernizacja, wymiana źródeł ciepła),
  • wsparcie mieszkań wspomaganych/treningowych dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym,
  • społeczności energetyczne,
  • doradztwo energetyczne,
  • zakup taboru kolejowego i autobusowego,
  • inwestycje w obszarze budowy, przebudowy przystanków i stacji kolejowych wraz z budową parkingów przy przystankach i stacjach,
  • infrastrukturę transportu autobusowego,
  • poprawę infrastruktury dostępu do węzłów przesiadkowych (budowa, przebudowa, remont chodników, ciągów pieszych i pieszo-rowerowych, przejść drogowych, kładek, wind, schodów oraz obiektów typu „parkuj i jedź”),
  • rozwój infrastruktury transportu rowerowego (budowę i rozbudowę dróg dla rowerów, budowę stacji rowerowych w węzłach przesiadkowych oraz tworzenie i rozbudowa wspólnego roweru publicznego),
  • transport  na żądanie,
  • wsparcie pieniężne na pokrycie kosztów energii i ogrzewania poniesionych przez gospodarstwa domowe dotknięte ubóstwem energetycznym.

Jak zgłaszać uwagi do projektu PSK?

Z projektem Planu można zapoznać się na tutaj.

Każdy może przedstawić swoją opinię.

Na uwagi czekamy do 30 czerwca br.

Prosimy o zgłaszanie uwag do dokumentu poprzez formularz.

Link do aktualności: >>><<<

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Wróć