Wiadomości

Ściana Wschodnia to już nie Polska B

Przez wiele lat województwa wschodnie: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie  uznawano za tzw. Polskę B  – biedną, niedoinwestowaną, bez perspektyw. Najnowsze badania pokazują, że najgorzej żyje się jednak w łódzkim i dolnośląskim.

Najnowsze badania Eurostatu i GUS przeczą tezie, że Polska B leży na wschodzie. Tym razem jednak pod uwagę wzięto nie tyle deklarowane dochody respondentów, ale tzw. badania niemonetarne, czyli np. wyjazdy urlopowe, jakość kupowanej żywności, wizyty w prywatnych przychodniach czy sumy przeznaczane na dodatkową edukację.

– Takie badania określają też zagrożenie biedą. Bo jeśli rodzina nie ma pieniędzy, to ogranicza konsumpcję także tę wyższego rzędu, czyli dostęp do kultury czy opieki zdrowotnej. W dodatku bieda jest dziedziczna, bo dzieci po opuszczeniu domu przyzwyczajone są do pewnych standardów i dalej żyją, jak ich biedni rodzice – mówi dr Władysław Łagodziński, rzecznik prasowy prezesa GUS.
Przy takim podejściu badawczym okazało się, że największy odsetek ludzi biednych jest w Łodzi (20,81 proc.), zaraz za nim uplasowało się woj. dolnośląskie z wynikiem 20 proc. Lubelszczyzna ma 18,95 proc. ludzi biednych. Niewiele więcej niż Małopolska

Wróć