Wiadomości

Strategia 2020 na rzecz wzrostu i zatrudnienia



Debata na temat samej strategii odbyła się na poprzedniej sesji plenarnej, tym razem posłowie skupią się na kilku kwestiach szczegółowych, miedzy innymi na nadaniu nowego impulsu jednolitemu rynkowi i uzyskaniu długoterminowej stabilności finansów publicznych w państwach UE. W debacie, uznanej za priorytetową, na temat Strategii Europa 2020, wezmą odział przedstawiciele Komisji Europejskiej i Rady. Będzie to dalszy ciąg dyskusji przeprowadzonej 5 maja, na poprzedniej sesji plenarnej. Jej częścią będzie wymiana poglądów w sprawie zasadniczego miejsca jednolitego rynku dla unijnej gospodarki i integracji europejskiej w ogóle.


Rynek dla ludzi


Zdaniem deputowanych jednolity rynek powinien zajmować kluczowe miejsce w dziesięcioletniej strategii. Przekonanie to podziela również Mario Monti, który na polecenie szefa Komisji Europejskiej przygotował sprawozdanie zawierające rekomendacje mające pozwolić na "rewitalizację" rynku. Posłowie przyjmą w tej sprawie rezolucję, której projekt został opracowany przez maltańskiego posła sprawozdawcę Louisa Grecha (S&D). Stanowisko, przyjęte już przez parlamentarną komisję rynku wewnętrznego, wzywa Komisję Europejską do przedłożenia do 2011 roku pakietu konkretnych rozwiązań i inicjatyw legislacyjnych zmierzających do nadania jednolitemu rynkowi ożywczego impulsu ekonomicznego i jednocześnie ukierunkowanie go na zaspokajanie potrzeb obywateli i konsumentów w taki sposób, by rzeczywiście czuli się jego beneficjentami.


Przywrócić stabilność finansów publicznych


Parlament przyjmie też rezolucję, poświęconą długoterminowej stabilności finansów publicznych w UE. Doznała ona poważnego uszczerbku w następstwie kryzysów finansowego i gospodarczego, a przegląd paktu na rzecz stabilności i wzrostu, mimo, że został poddany przeglądowi w 2005 r., nie wystarczył, aby zapobiec aktualnemu kryzysowi - zauważają posłowie. Zwracają też uwagę na zagrożenia wynikające z wysokiego deficytu i poziomu zadłużenia, zwłaszcza w świetle procesu starzenia się społeczeństw. Wpływ starzenia się społeczeństw na zachwianie stabilności jest uznawany w większości państw członkowskich od pięciu do dwudziestu razy większy od skutków obecnego kryzysu gospodarczego. Parlament wezwie państwa członkowskie, Radę i Komisję do działania na rzecz koordynacji polityk koniunkturalnych, zrównoważenia i systemów zabezpieczeń społecznych i głębokich reform strukturalnych idących w parze z udostępnianiem pakietów pomocowych, aby nie dopuścić do wystąpienia kryzysów w przyszłości, zwiększać konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw oraz stymulować wzrost i zatrudnienie. Podstawą projektu rezolucji jest stanowisko przyjęte przez komisję gospodarczą i monetarną, które opracował francuski poseł sprawozdawca Liem Hoang Ngoc (S&D).


Finansowanie badan naukowych, uniwersytety, polityka spójności


Posłowie wypowiedzą się też w sprawie projektów rezolucji na temat funduszy przeznaczonych na badania naukowe i innowacje, siódmego programu ramowego w dziedzinie badań i rozwoju w miastach i regionach (sprawozdanie autorstwa Lamberta van Nistelroojt), dialogu środowisk akademickich z przedsiębiorcami (Pal Schmidt), oraz roli polityki spójności w osiągnięciu celów „UE 2020” (Ricardo Corstès Lastra). Rada i Komisja ustosunkują się do interpelacji sformułowanych przez komisje parlamentarne ds. gospodarczych i ds. zatrudnienia.
 
Louis GRECH (S&D, MT)
Lambert VAN NISTELROOIJ (EPP, NL)
Liem HOANG NGOC (S&D, FR)
Ricardo CORTÉS LASTRA (S&D, ES)
Pál SCHMITT (EPP, HU)
Debata: środa, 19 maja 2010, StrasburgGłosowanie: środa, 19 maja 2010, StrasburgProcedury: debata, sprawozdania z wlasnej inicjatywy, zapytania poselskie


źródło: Biuletyn informacyjny UE

Wróć