Prawo

Udaremniono wyłudzenie 370 mln złotych podatku VAT na fikcyjnym obrocie platyną


Policjanci CBŚP z Warszawy we współpracy ze służbami podległymi ministrowi finansów udaremnili wyłudzenie 370 milionów podatku VAT. Funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy prowadzili fikcyjny obrót platyną. Obaj usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zarzuty oszustwa dotyczącego mienia na wielką skalę, jak również naruszeń przepisów kodeksu karno-skarbowego.

Policjanci CBŚP wraz z urzędnikami I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego ujawnili nielegalny proceder polegający na fikcyjnym obrocie platyną i akcesoriami komputerowymi. Jak ustalili śledczy osoby trudniące się tym procederem próbowały wyłudzić 370 mln podatku VAT „sprzedając” towar poza granice Unii Europejskiej. Wcześniej „towar” przechodził przez kilka firm.

Funkcjonariusze współdziałając następnie z Prokuraturą Regionalną w Warszawie udaremnili zwrot nienależnego podatku VAT i ustalili tożsamość osób stojących za tym procederem. Policjanci CBŚP zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 37 i 22 lat. Zabezpieczyli przy nich w sumie ponad 330 tys. złotych w różnej walucie i sztabkę złota.

W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa dotyczącego mienia znacznej wartości i naruszeń przepisów karno-skarbowych. Prokuratura wystąpiła z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie obu mężczyzn.

Wróć