Wiadomości
Uderzenie CBŚP i Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie w grupę paliwową
Zatrzymanie 5 osób ze zorganizowanej grupy przestępczej specjalizującej się w przestępstwach paliwowych i zabezpieczenie 63 tys. litrów nielegalnego oleju napędowego o wartości ponad 200 tys. złotych - to efekty działań policjantów z CBŚP. Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty, grożą im wieloletnie kary pozbawienia wolności. Szacuje się, że straty Skarbu Państwa z tytułu przestępczej działalności tej grupy mogę wynieść kilkadziesiąt milionów złotych.
Policjanci CBŚP, wspólnie z pracownikami Wywiadu Skarbowego UKS w Lublinie i prokuratorami Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, od pewnego czasu przyglądali się zorganizowanej grupie przestępczej, która sprowadzała do Polski paliwo bez uiszczania należnych podatków, a następnie sprzedawała je z dużym zyskiem. Po rozpracowaniu mechanizmu działania grupy i ustaleniu jej członków podjęto decyzję o realizacji.
Śledczy weszli jednocześnie na teren 3 baz, na obszarze województw lubelskiego i mazowieckiego, wykorzystywanych przez przestępców. W jednej z nich zatrzymali na gorącym uczynku 2 mężczyzn, którzy właśnie przepompowywali paliwo z dużej cysterny, mieszczącej 37 tys. litrów paliwa, do dwóch mniejszych. W kolejnej bazie, która chwilowo nie była używana, zatrzymano jej właściciela, a w trzeciej zabezpieczono nielegalne paliwo. Kolejną osobę, pomysłodawcę całego procederu, zatrzymano na terenie województwa lubelskiego, w miejscu jego zamieszkania. Ustalono też, że ostatnia, piąta osoba, związana z tym procederem, odbywa właśnie karę pozbawienia wolności do innej sprawy.
W sumie podczas realizacji policjanci CBŚP zabezpieczyli 63 tys. litrów nielegalnego paliwa o wartości ponad 200 tys. złotych. Z ustaleń wynika, że paliwo miało być tylko przewożone tranzytem przez Polskę do innych krajów Unii Europejskiej, gdy w rzeczywistości nie opuszczało granic naszego kraju. Przestępcy uchylali się tym samym od płacenia należnych podatków. Śledczy ustalili też, że paliwo trafiało na stacje oraz do przedsiębiorców, m.in. do firm transportowych - oczywiście po zaniżonych cenach, w większości przypadków bez faktur.
Szacuje się, że straty Skarbu Państwa z tytułu przestępczej działalności tej grupy mogę wynieść kilkadziesiąt milionów złotych (na chwilę obecną udokumentowano procesowo straty w wysokości ponad 7 mln złotych).
Zatrzymanym przedstawiono zarzuty, jednemu z nich - zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą (grozi za to kara do 10 lat pozbawienia wolności), czterem pozostałym - zarzut udział w zorganizowanej grupie przestępczej (co jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności). Ponadto wszyscy usłyszeli też zarzuty z kodeksu karnego skarbowego. Pomysłodawca całego procederu został już tymczasowo aresztowany, wobec pozostałych zatrzymanych zastosowano środki wolnościowe.
Podczas realizacji zabezpieczono, na poczet przyszłych kar, 2 samochody osobowe oraz 14 tys. złotych.
Sprawa rozwojowa. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Apelacyjna w Lublinie.
Źródło: CBŚP
WIĘCEJ: czytaj w lutowym wydaniu miesięcznika „Paliwa Płynne”
Nowości branżowych szukaj na XXIII Międzynarodowych Targach STACJA PALIW 2016
11-13 maja 2016r. EXPO XXI Warszawa
(opr.zp)