Wiadomości

W Wielkopolsce wykryto kolejne oszustwa paliwowe


Urząd Kontroli Skarbowej w Poznaniu we współpracy z ABW rozbił kolejną grupę przestępczą nielegalnie handlującą paliwami płynnymi. Straty Skarbu Państwa sięgają 100 mln zł. Zatrzymano 4 osoby.
Zorganizowana grupa kilku podmiotów, działając wspólnie i w porozumieniu wyłudzała z budżetu podatek VAT dokonując fikcyjnego obrotu paliwami płynnymi pomiędzy krajami UE. Proceder polegał na sprowadzaniu z państw Unii oleju napędowego bez uiszczania należnego podatku VAT i akcyzy. W ten sposób Skarb Państwa został narażony na straty w wysokości co najmniej 100 mln złotych. Zdemaskowanie paliwowych oszustów wymagało precyzyjnego działania i ścisłej współpracy z innymi służbami, w efekcie której, zatrzymano 4 osoby, przeszukano kilkanaście mieszkań oraz siedzib podmiotów gospodarczych. W wyniku przeszukań pozyskano dokumentację księgową i magazynową dokumentująca nielegalny proceder.
Na poczet uszczupleń podatkowych i grożących kar zabezpieczono środki finansowe w wysokości ponad 10 mln złotych oraz 3 pojazdy samochodowe o szacunkowej wartości 100 tyś zł. Właściwy urząd skarbowy wstrzymał deklarowany przez jeden z podmiotów zwrot w podatku VAT za ostatnie dwa miesiące , udaremniając wyprowadzenie z budżetu środków w wysokości 18 mln zł.
Osobom zatrzymanym zostały przedstawione zarzuty z kodeksu karnego skarbowego i kodeksu karnego, mi. in. prania brudnych pieniędzy. Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(op.zp)

Wróć