Wiadomości

Więcej węglowodorów dla LOTOSU w Norwegii


Statoil, LOTOS Norge i Total Norge – udziałowcy koncesji Utgard (wcześniej Alfa Sentral) – przedstawili regulatorom norweskim i brytyjskim plan zagospodarowania ww. koncesji (Plan for Development and Operation). Zgodnie z przyjętym harmonogramem uruchomienie wydobycia przewidziano na koniec 2019 r.

Zasoby wydobywalne LOTOSU to 10,3 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe). Dzienna produkcja, przypadająca na udziały polskiej spółki, szacowana jest na 4 tys. boe.

Koncesja Utgard jest bardzo istotna z punktu widzenia rozwoju LOTOSU na Morzu Północnym – podkreśla Marcin Jastrzębski, wiceprezes ds. operacyjnych Grupy LOTOS S.A. i prezes LOTOS Petrobaltic. – Wydobycie zostanie uruchomione m.in. dzięki wykorzystaniu infrastruktury na polu gazowym Sleipner, w którym LOTOS ma udziały i potrwa do 2032 roku.

Koncesja Utgard zlokalizowana jest na Morzu Północnym na granicy wód terytorialnych Norwegii i Wielkiej Brytanii, ok. 20 km na zachód od pola gazowego Sleipner. Złoże zlokalizowane jest na głębokość 3 700 m, przy głębokości wody 110 m.

Zasoby wydobywalne LOTOSU składają się w 45-procentach z gazu ziemnego a w 55-procentach z kondensatu, czyli lekkiej ropy naftowej, przeznaczonej m.in. do produkcji benzyn czy gazu LPG.

Operatorem koncesji jest Statoil. Udziały w części norweskiej koncesji przedstawiają się następująco: Statoil (62%), LOTOS Norge (28%) i Total Norge (10%).

Pole Sleipner stanowi jeden z kluczowych hubów gazowych (tj. centrów dystrybucji) na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i jest połączony system gazociągów m.in. z Niemcami i Wielką Brytanią.

***

LOTOS to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. LOTOS wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium – LOTOS Dynamic.

LOTOS to także sieć niemal 480 stacji paliw dogodnie zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, we wszystkich aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie całego kraju. Paliwa z LOTOSU tankuje blisko 1/3 samochodów w Polsce. LOTOS to także czołowy producent asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów wojskowych.

(op.zp)

WIĘCEJ czytaj w sierpniowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne"

Z pełną ofertą Grupy LOTOS można było się zapoznać podczas XXIII Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2016, 11-13 maja 2016 r. w EXPO XXI w Warszawie.

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju, odwiedź XXIV Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2017, tradycyjnie w maju w warszawskiej hali EXPO XXI.

 

Wróć