Wiadomości

Wpadli kolejni oszuści paliwowi


Kolejne dwa celne trafienia w oszustów paliwowych zanotowała bydgoska Kontrola Skarbowa. Przestępczy proceder ujawniony został dzięki czynnościom operacyjno-rozpoznawczym wywiadu skarbowego. Jest to następstwo wprowadzonego od sierpnia tego roku pakietu paliwowego, który zakłada szybkie i precyzyjne uderzanie w najbardziej dotkliwy mechanizm oszustw, wykorzystujący zasady opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw.

W pierwszym przypadku, w hali magazynowej znajdującej się w jednej z podinowrocławskich wsi, zatrzymano sprawców na gorącym uczynku - ujawniono zlewanie substancji płynnej z autocysterny do zbiorników na olej opałowy. Przeszukanie kabiny pojazdu ujawniło dokumenty, z których wynikało, że oficjalnie cysterna przewoziła blisko 26 ton oleju smarowego z Niemiec na Łotwę. W wyniku zmiany przeznaczenia oleju oraz przeładowywanie tego wyrobu akcyzowego poza składem podatkowym naruszone zostały warunki zwolnienia i zawieszenia poboru akcyzy. Na oszustwie przyłapano kilka osób w tym kierowcę oraz osoby zlewające olej do zbiorników. Z ich dotychczasowych zeznań wynika, że proceder miał charakter cykliczny. Na poczet przyszłych kar grzywien zatrzymano ciągnik siodłowy wraz z naczepą i ładunkiem. Trwają czynności zmierzające do ustalenia organizatorów procederu.

W drugim przypadku, w wyniku działań operacyjnych wywiadu skarbowego, ujawniono nielegalną linię produkcyjną, wykorzystywaną do odbarwiania oleju opałowego z zamiarem jego późniejszego wykorzystania jako olej napędowy. Nie udało się zatrzymać osób odpowiedzialnych za zorganizowanie procederu, jednak na poczet kar zabezpieczono samochód osobowy BMW, ciągnik siodłowy wraz z cysterną oraz urządzenia i zbiorniki wykorzystywane do odbarwiania oleju oraz ok.19 ton odbarwionego oleju opałowego.

Wróć