Strefa przedsiębiorcy

Wraz z końcem festiwalu „Make the future london”, Shell wprowadza w życie kreatywne pomysły energetyczne


Pierwszy festiwal “Make the Future London”, podczas którego odbył się także europejski Shell Eco-marathon, w niedziele uhonorował jedne z najciekawszych i najbardziej ekscytujących innowacji, pomagających w walce z globalnymi wyzwaniami energetycznymi. Z pełną ofertą firmy Shell Polskamożna było się zapoznać podczas XXIII Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2016, 11-13 maja 2016 r. w EXPO XXI w Warszawie na stoisku D4.

Czterodniowe wydarzenie w londyńskim Queen Elizabeth Olympic Park ugościło ponad 30.000 osób w różnym wieku, w tym słynnych sportowców - Pelégo i Kimiego Räikkönena.

„Make the Future London”, który rozpoczął się 30 czerwca, a skończył 3 lipca, zaprezentował innowacje nagradzanych młodych przedsiębiorców, biorących udział w programach rozwoju przedsiębiorczości organizowanych przez Shell.

Wśród nich były m.in.: Pavegen, który przekształca energię kinetyczną z ludzkich kroków w energię elektryczną, a także bio-ziarno, które korzysta z zużytych kawowych fusów, jako zrównoważonego źródła paliwa. GravityLight pokazał, jak prosty system wagi i koła pasowego wytwarza światło dla społeczności, które potrzebują niedrogiego dostępu do czystej energii, a Capture Mobility zaprezentował, w jaki sposób rozwijały się turbiny wiatrowe, przekształcające powietrze z przejeżdżających samochodów w energię.

Piłkarska ikona Pelé poprowadził wirtualne rzuty karne pomiędzy drużynami młodzieży z Lagos, Nigerii i Londynu. Każdy zespół skakał po kinetycznych płytkach Pavegen, by zgromadzić czas, którego gracze używali, by zdobyć jak najwięcej punktów karnych. "Ze względu na moje wcześniejsze zaangażowanie w uruchomienie pierwszego kinetycznego boiska w Rio, jestem niesamowicie podekscytowany, że jestem tu znowu i mogę testować nowe rozwiązania energetyczne na Make the Future London" skomentował Pelé.

Tom Robinson, przedsiębiorca odpowiedzialny za Adaptavate, firmę produkującą biodegradowalną alternatywę dla płyt gipsowo-kartonowych, usprawniającą zrównoważone budownictwo, był gościem największej burzy mózgów festiwalu, znanej jako Shell #makethefuture Accelerator. "Łącząc siłę naszych umysłów na imprezach takich jak ta, możemy pracować razem i sprawiać, że wielkie idee stają się rzeczywistością w społecznościach na całym świecie" powiedział.

Gwiazda F1, Kimi Räikkönen, chwalił “niesamowitą, kompleksową pracę”, którą wykonywali młodzi studenci, biorący udział w Shell Eco-marathonie, który ma miejsce od ponad 30 lat.

W tym roku Shell Eco-marathon po raz pierwszy odbył się w Londynie.

Ponad 200 drużyn studenckich z 29 państw z całego świata pojawiło się w londyńskim Queen Elizabeth Olympic Park po 12 miesiącach projektowania, budowania i testowania swoich energooszczędnych pojazdów, by móc rywalizować na specjalnie na tę okazję wybudowanym ponad dwu-kilometrowym torze miejskim i sprawdzić, który pojazd może przejechać najwięcej przy wykorzystaniu jak najmniejszej ilości paliwa.

Młodzi inżynierowie współzawodniczyli w dwóch kategoriach – Prototypy i UrbanConcept.

W kategorii Prototyp zwyciężyli Microjoule-La Joliverie. Zespół z Francji pobił rekord CNG (sprężony gaz ziemny), przejeżdżając na litrze tego paliwa dokładnie 2,606.4 km. W kategorii UrbanConcept również zwyciężyła francuska drużyna, Lycee Louis Delage, która na litrze benzyny przejechała 445.7 km.

Wraz z wprowadzeniem Mistrzostw Świata Kierowców – wyścigu, w którym mierzą się zwycięzcy z kategorii UrbanConcept z Ameryki Północnej, Europy i Azji, festiwal „Make the Future London” stał się miejscem najbardziej znaczącego rozwoju Shell Eco-marathonu od czasu jego powstania.

Zwycięzcą tegorocznej edycji był Universitas Pendidikan z Indonezji. Zespół został nagrodzony możliwością tygodniowego treningu ze Scuderia Ferrari w Maranello we Włoszech. Spotkają tam zespół kierowców F1 i otrzymają rady jak udoskonalić swoją technologię przed przyszłorocznym Shell Eco-marathonem.

Swoje sukcesy świętowali również studenci polskich uczelni. Drużyna PAKS z Politechniki Warszawskiej w kategorii aut miejskich napędzanych benzyną zajęła II miejsce, osiągając wynik 256,7 km na jednym litrze paliwa. Zespół powtórzył tym samym swój wynik z ubiegłego roku. Srebro wywalczyła również gliwicka ekipa Smart Power w kategorii pojazdów miejskich napędzanych wodorem. Na jednej butli wodoru bolid Smart Power przejechał 281 kilometrów. W ubiegłym roku ekipa zdobyła 7. miejsce w konkursie.

Norman Koch, Globalny Dyrektor techniczny Eco-Marathonu powiedział: "W tym roku trasa była wyzwaniem dla wszystkich zespołów. Zaobserwowaliśmy niezwykle wysoki standard wykonania, a także determinacji i zespołowego ducha walki u zespołów, startujących w tegorocznej edycji".

Erik Bonino, prezes Shell w Wielkiej Brytanii dodał: "To był zaszczyt gościć po raz pierwszy ‘Make the Future London’, a w tym Eco-Marathon Europe, w Wielkiej Brytanii. Prezentowanie niektórych z najciekawszych pomysłów energetycznych i wspieranie przedsiębiorczości jest istotną częścią drogi do niskoemisyjnej przyszłości. Shell aktywnie dąży do inspirowania i wspierania następnej generacji przedsiębiorców w walce ze światowymi wyzwaniami energetycznymi."

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie www.shell.com lub na portalach społecznościowych Facebook i Twitter, a na temat festiwalu Make the Future na stronie www.shell.co.uk/makethefuture.

Wyniki Shell Eco-marathon znajdują się pod tym adresem www.shell.com/ecomarathon.

Oficjalne zdjęcia z wyścigu: www.flickr.com/shell_eco-marathon.


O Shell Eco-marathon

 

Zawody Shell Eco-marathon zapewniają uczestnikom przestrzeń do przetestowania zaprojektowanych przez siebie energooszczędnych pojazdów. Ma to na celu zainspirowanie młodych ludzi  do wiązania przyszłości z nauką i inżynierią.

Wyzwanie, stawiane przed uczestnikami wymaga od nich innowacyjnego podejścia do rozwiązywania problemów, a także kreatywności oraz umiejętności współpracy. Jest to wyjątkowe, praktyczne doświadczenie, które wyposaża studentów w nieocenione umiejętności i wiedzę w zakresie zadań inżynieryjnych: projektowania, konstruowania i obsługi własnoręcznie stworzonego pojazdu. W 2016 r. po raz pierwszy zawody odbędą się w Londynie i po raz pierwszy w przestrzeni publicznej. Zespoły konkurować będą ze sobą na torze ulicznym przygotowanym specjalnie na tę okoliczność.

W dniach 30 czerwca – 3 lipca, europejska edycja Shell Eco-marathon świętowała swoją 31. rocznicę. Zawody, to nie tylko wyzwania, ale też działania podjęte podczas tego wydarzenia mające na celu zaangażowanie i zainspirowanie mieszkańców Europy, zainteresowanych przyszłością energii oraz technologiami, które sprostają przyszłym potrzebom energetycznym.

Shell Eco-marathon jest globalną inicjatywą, odbywającą się corocznie w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Tegoroczna azjatycka edycja odbyła się w dniach 3-6 marca w stolicy Filipin – Manili. Edycja amerykańska miała miejsce w Detroit w stanie Michigan, od 22 do 24 kwietnia.

Make the Future jest festiwalem pomysłów i innowacji, wspierający nowatorskie rozwiązania energetyczne. To także platforma dla współpracy, innowacji oraz rozmów na temat globalnych wyzwań energetycznych. Make the Future to czterodniowe wydarzenie, odbywające się w londyńskim Parku Olimpijskim im. Królowej Elżbiety w dniach 30 czerwca – 3 lipca 2016 r. Poprzez wirtualne doświadczenia oraz praktyczne eksperymenty naukowe, odwiedzający mogli zobaczyć, jak może wyglądać energia przyszłości, czy będzie wydobywana z jej odnawialnych źródeł czy za pomocą technologii gazowych, bądź niskoemisyjnych.

W Parku Olimpijskim im. Królowej Elżbiety na odwiedzających czekała piękna zielona przestrzeń przeplatana wodnymi szlakami. Miejsce słynie także z wydarzeń sportowych oraz wieży ArcelorMittal Orbit, z której podziwiać można spektakularne widoki. Park znajdujący się w sercu wschodniego Londynu, zapewnia również nowe miejsca pracy, ośrodki kulturalne i edukacyjne.

(op.zp)

WIĘCEJ czytaj w sierpniowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne"

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju, odwiedź XXIV Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2017, tradycyjnie w maju w warszawskiej hali EXPO XXI.

Wróć