Wiadomości

Wyłudzali miliony na fikcyjnym obrocie olejem napędowym – zostali zatrzymani przez CBŚP


7 osób, w tym kierującego zorganizowaną grupą przestępczą zatrzymali policjanci CBŚP z Poznania wspólnie z funkcjonariuszami wywiadu skarbowego poznańskiego UKS. Grupa trudniła się handlem nielegalnym paliwem. Policjanci ustalili, że jej członkowie w ciągu niespełna dwóch lat wyłudzili VAT wysokości 12,5 miliona złotych. Wszyscy usłyszeli zarzuty m.in. prania brudnych pieniędzy i przestępstw skarbowych. Za te czyny grozi do 10 lat pozbawienia wolności. 2 osoby zostały tymczasowo aresztowane.

Policjanci poznańskiego CBŚP rozpracowali grupę przestępczą trudniącą się handlem nielegalnym olejem napędowym bez uiszczania należnego podatku VAT. Ustalili, że brały w tym procederze udział osoby z Gdańska, Szczecina i województwa wielkopolskiego. Funkcjonariusze, współpracując z wywiadem skarbowym poznańskiego UKS zatrzymali 7 osób, w tym jedną kobietę w wieku od 26 do 47 lat.

Ze zgromadzonego w sprawie materiału wynika, że podmioty gospodarcze zarejestrowane na tzw. „słupy” i zaangażowane w przestępczy proceder na przestrzeni niecałych dwóch lat nie odprowadziły co najmniej 12,5 mln zł należności wobec skarbu państwa od sprowadzonego z Niemiec i wprowadzonego do obrotu na terenie Polski oleju napędowego. Policjanci oszacowali, że grupa była w stanie zaopatrywać polski rynek w około 100 cystern tygodniowo.

Sześciu z zatrzymanych w Prokuraturze Rejonowej Poznań Nowe Miasto usłyszało  zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jeden z nich kierowanie tą grupą. Wszystkim zatrzymanym zarzucono także „pranie pieniędzy” a sześciu z nich przestępstwa karne skarbowe.

Sąd Rejonowy w Poznaniu zastosował wobec dwóch podejrzanych tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące, a wobec czterech dozory policyjne.

(op.zp)

WIĘCEJ czytaj w czerwcowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne"

O zagrożeniach dla polskiej i europejskiej gospodarki związanych ze wzrostem cen paliw mówiliśmy m.in. na XXIII Międzynarodowych Targach STACJA PALIW 2016, 11-13 maja 2016 r. w EXPO XXI w Warszawie.

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju, odwiedź XXIV Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2017, tradycyjnie w maju w warszawskiej hali EXPO XXI.

 

Wróć