Wiadomości

Wyłudzali podatek VAT poprzez fikcyjny obrót olejem rzepakowym

Zorganizowana grupa przestępcza rozbita przez policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji zajmowała się wyłudzaniem podatku VAT na podstawie fikcyjnego wywozu oleju rzepakowego poza granice Polski. W rzeczywistości olej ten sprzedawany był na rynek krajowy, a do prowadzenia tej nielegalnej działalności wykorzystano legalnie działające firmy. Pieniądze z tego procederu za pośrednictwem szeregu rachunków bankowych przestępcy legalizowali poprzez proceder ich "prania".

Tym sposobem „wyczyścili” około 250 mln złotych. Skarb Państwa stracił na ich działalności co najmniej 120 mln złotych z tytułu wyłudzonego, a także nieodprowadzonego podatku VAT. Łącznie w sprawie funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 55 osób mieszkańców Bydgoszczy i innych miejscowości: np. Warszawy, Białegostoku, Gliwic, Sosnowca, Rybnika czy Siedlec. Zatrzymani usłyszeli zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, posługiwania się podrobionymi dokumentami oraz z ustawy Kodeks Karny Skarbowy.

Na poczet przyszłych kar policjanci u podejrzanych zabezpieczyli domy, mieszkania, działki budowlane i rolne oraz pieniądze zgromadzone na rachunkach bankowych o łącznej wartości 52 mln złotych. Od początku prowadzenia sprawy, czyli 2013 roku do aresztu trafiło 7 podejrzanych. Wobec pozostałych osób prokurator zastosował 27 dozorów policyjnych i 51 poręczeń majątkowych.  W sprawie przewidywane są dalsze zatrzymania.

Źródło: CBŚP Bydgoszcz

WIĘCEJ: czytaj w kolejnych wydaniach miesięcznika „Paliwa Płynne”

XXIII Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2016, 11-13 maja 2016 r. EXPO XXI Warszawa    

(opr.pb)

Wróć