Wiadomości

Wyłudzali VAT na obrocie odbarwianym olejem opałowym – zostali zatrzymani przez CBŚP


Na ponad 10 mln strat naraziła Skarb Państwa zorganizowana grupa przestępcza rozbita przez policjantów lubelskiego CBŚP przy współpracy z lubelskim UCS pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi. Przestępcy odbarwiali olej opałowy, który następnie trafiał do obiegu, jako olej napędowy w całym kraju, mimo, iż – zgodnie z dokumentami - paliwo miało trafiać poza granice Polski. Do tej pory w sprawie jest już 15 podejrzanych, którzy pełnili w grupie różne zadania - zajmowali się odbarwianiem paliwa, jego transportem czy fałszowaniem dokumentacji księgowej.

Z dotychczasowych ustaleń funkcjonariuszy lubelskiego CBŚP i lubelskiego UCS z Białej Podlaskiej, zorganizowana grupa przestępcza, prowadząca nielegalny obrót paliwami płynnymi działała w kilku województwach od grudnia 2015 r. do października 2016r. Działalność ta polegała na zakupie poza granicami kraju oleju opałowego, który według dokumentów, miał być transportowany cysternami do innego państwa, przejeżdżając przez teren RP. W rzeczywistości towar trafiał w niedostępne dla osób postronnych miejsce, gdzie był odbarwiany. Funkcjonariusze ustalili, że po ponownym przepompowaniu do cystern olej -  już jako napędowy - trafiał do stacji paliw w całym kraju, gdzie sprzedawany był jako legalnie wyprodukowane paliwo.

Pierwsze zatrzymania miały miejsce w połowie października 2016 r. Trzech członków grupy policjanci  zatrzymali na gorącym uczynku w hali magazynowej w pobliżu Bełchatowa, gdzie miał miejsce proceder odbarwiania oleju opałowego. Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli urządzenia wykorzystywane do „odbarwiania” oleju i ciągnik siodłowy wraz z naczepą-cysterną z zawartością około 30 tysięcy litrów substancji ropopochodnej.

Następnie funkcjonariusze ustalili kolejne osoby zamieszane w przestępczy  proceder, jak też jego organizatorów. Policjanci zatrzymali więc w ostatnim czasie  8 osób, w tym organizatorów i ich pomocników, jak również kierowców współpracujących z nimi.

Wszyscy usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej jak też naruszęń kodeksu karno-skarbowego. Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia zastosował wobec czterech osób tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące.

- Sprawa ma charakter rozwojowy, a precyzyjne wyliczenie uszczuplonej należności publicznoprawnej może spowodować zwiększenie aktualnie ustalonej kwoty - informuje kom. Rafał Szymański

Wróć