Wiadomości

Wyłudzenia podatku VAT na obrocie drewnem egzotycznym


Policjanci CBŚP z Wrocławia we współpracy ze służbami podległymi ministrowi finansów rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, trudniącą się wyłudzeniami VATu na dużą skalę. Przedmiotem fikcyjnego obrotu miało być drewno egzotyczne. Policjanci ustalili, że w przestępczym procederze brało udział 80 podmiotów.

Funkcjonariusze zatrzymali 32 osoby, które dopuszczały się tych przestępstw. Już wiadomo, że grupa ma na koncie wyłudzenie 60 milionów nienależnego podatku, jak również pranie pieniędzy. Generalny Inspektor Informacji Finansowej ujawnił nieprawidłowości  w prowadzeniu działalności gospodarczej jednej ze śląskich firm. Nadużycia polegały na wyłudzaniu nienależnego podatku VAT. Śledztwo zostało przekazane do prowadzenia funkcjonariuszom CBŚP.

Sprawą zajęli się policjanci CBŚP z Wrocławia wspólnie inspektorami Urzędu Kontroli Skarbowej. Funkcjonariusze ustalili, że główne podmioty poszukiwały do współpracy firm tzw. "słupy", które zdolne byłyby potwierdzać przepływ dokumentów dostawy,  w obrocie m.in. drewnem egzotycznym. W ten sposób sfingowano wewnątrzwspólnotowe dostawy, co dawało podstawę do zwrotu podatku VAT.

Przestępcy prali także pieniądze. Policjanci CBŚP szacują, że w ten sposób zalegalizowano blisko 2 miliony złotych.
 Funkcjonariusze ustalili, że właściciel jednej z firm tylko w ciągu kilku miesięcy wypłacając gotówkę w bankomatach, uzyskał ponad 700 tys. złotych.

Do tej pory  policjanci CBŚP zatrzymali 32 podejrzane osoby. Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania pieniędzy, a także z przestępstw skarbowych.  6 osób zostało tymczasowo aresztowanych, w tym Marek C. Robert. R., Łukasz M.  i Piotr H. -  4 głównych organizatorów karuzeli.

Śledztwo trwa i jest prowadzone przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu. Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań .

Źródło: CBŚP

Więcej w kolejnym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne"

(op.pb)

Wróć