Wiadomości

Zatrzymania CBŚP i UKS w Katowicach


Organizatorzy międzynarodowej karuzeli podatkowej zatrzymani na Śląsku

60 podmiotów wystawiających fikcyjne faktury na terenie kraju i za granicą ujawnili policjanci CBŚP i UKS w Katowicach. Zabezpieczono faktury wystawione na różnego rodzaju towar m.in. fronty meblowe, osłonki aluminiowe, podgrzewacze i inne. Wstrzymano wypłaty kilkunastu mln zł z tytułu zwrotu VAT. W gotówce i na kontach zabezpieczono ponad 2 mln zł. Zatrzymano 15 osób, w tym braci B., 47-letniego Andrzeja i 43-letniego Macieja - organizatorów karuzeli podatkowej.

Wszystko zaczęło się, gdy Wywiad Skarbowy w Katowicach ujawnił nieprawidłowości polegające na posługiwaniu się fikcyjnymi fakturami i składaniu do urzędu skarbowego nieprawdziwych informacji.

Sprawę zaczęli prowadzić policjanci CBŚP. Funkcjonariusze ustalili, że zatrzymane osoby rozszerzały działalność o kolejne podmioty gospodarcze zlokalizowane na  terenie naszego kraju i w kilku krajach UE. Fikcyjne firmy założyli również na Wyspach Brytyjskich i za oceanem. Organizatorzy karuzeli finansowej założyli łącznie ok. 60 firm w Polsce, Bułgarii, Litwie, Łotwie, Słowacji, Czechach, Wielkiej Brytanii i USA. Właściciele wystawiali fikcyjne faktury na obrót różnymi towarami. W ten sposób sfingowali wewnątrzwspólnotowe dostawy osłon aluminiowych, frontów mebli podgrzewaczy - to tylko niektóre z nich. Faktura VAT dawała podstawę zwrotu podatku.

Policjanci CBŚP ustalili mechanizm wypłacania zysku z karuzeli finansowej. Polegał on na wyprowadzaniu pieniędzy z łańcucha przez firmy amerykańskie lub brytyjskie założone przez braci B..Firmy zagraniczne zakładały konta bankowe w Polsce, na które były przelewane pieniądze firm uczestniczących w karuzeli.

Ponad 70 funkcjonariuszy CBŚP w Katowicach wspomaganych przez pracowników Wywiadu Skarbowego i inspektorów kontroli skarbowej UKS w Katowicach jednocześnie prowadziło działania  w trzech województwach (mazowieckim, śląskim i małopolskim). Zatrzymali 15 osób, w tym organizatorów procederu. Policjanci przeprowadzili 43 przeszukania w mieszkaniach i siedzibach firm.

Zabezpieczono 1,6 mln zł w gotówce, wstrzymano zwroty wypłaty VAT w kwocie kilkunastu mln zł. We współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej zabezpieczono na kontach bankowych 760 tys. zł. Zabezpieczono także faktury oraz dokumentację podatkową.

Funkcjonariusze ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza, przy wykorzystaniu kont bankowych podmiotów zagranicznych od 2014 r. "wyprała" 63 mln złpoprzez kantor. Policjanci szacują, że wysokość strat na rzecz Skarbu Państwa może sięgać ponad 100 mln złotych.

- Śledztwo trwa i jest prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach. Sprawa ma charakter rozwojowy, możliwe są kolejne zatrzymania - informuje kom. Agnieszka Hamelusz.

 

[pub.zp]

 

WIĘCEJ czytaj w lipcowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne"

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju, odwiedź XXIV Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2017, tradycyjnie w maju w warszawskiej hali EXPO XXI.

Wróć