Wiadomości

Zatrzymania w Zielonej Górze


Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali siedem osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem paliwami oraz praniem brudnych pieniędzy. Straty Skarbu Państwa przekraczają 25 milionów złotych. Zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia.

Delegatura ABW w Zielonej Górze prowadzi śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim od 2014 roku. Z zebranych w sprawie materiałów wynika, że grupa działała na terenie całego kraju oraz poza granicami RP. Mechanizm przestępczy jej działania polegał na wprowadzaniu do obrotu paliw płynnych za pośrednictwem tzw. znikających podatników. Zakładane na okres kilku miesięcy firmy „słupy” nie rozliczały się z organami skarbowymi z należnego podatku. Celem prowadzonej działalności było uniknięcie płacenia podatku VAT.Ponadto wykazano, że grupa działała w celu udaremnienia lub znacznego utrudnienia wykrycia przestępnego pochodzenia środków pieniężnych, czyli tzw. prania pieniędzy.
 W ramach prowadzonych w sprawie czynności funkcjonariusze ABW przeszukali kilkadziesiąt lokali mieszkalnych oraz siedzib podmiotów gospodarczych. W wyniku tych czynności zabezpieczyli około miliona złotych na poczet przyszłych kar.
Zatrzymanym przedstawiono m.in. zarzuty udziału w grupie przestępczej oraz tzw. prania pieniędzy, za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Prowadzący sprawę prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze.
- Nie były to pierwsze zatrzymania w prowadzonej sprawie. Łącznie zarzuty usłyszało dziesięć osób i niewykluczone są dalsze zatrzymania. Śledztwo ma charakter rozwojowy  - mówi rzecznik prasowy ABW płk Maciej Karczyński. To kolejna tak duża sprawa realizowana w tym roku przez funkcjonariuszy Delegatury ABW w Zielonej Górze związana z tzw. wyłudzeniem podatku VAT

WIĘCEJ: czytaj kolejnych wydaniach miesięcznika „Paliwa Płynne”

Nowości branżowych szukaj na

XXIII Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2016

11-13 maja 2016r. EXPO XXI Warszawa 

Organizator:

(opr.zp)

Wróć