Wiadomości

Zatrzymania zorganizowanej grupy przestępczej za 120 mln VAT


4 członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się wyłudzaniem podatku VAT i praniem brudnych pieniędzy na wielką skalę zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, działając wspólnie z pracownikami wywiadu skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy.

Zatrzymani to właściciele lub zarządzający podmiotami gospodarczymi, którzy będąc w „łańcuszku” kilkudziesięciu firm potwierdzali fikcyjne transakcje zakupu i sprzedaży oleju rzepakowego. Wszyscy już usłyszeli zarzuty i są pod dozorem policji. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci CBŚP z Bydgoszczy przeszukali również kilkanaście miejsc zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej osób podejrzanych w tej sprawie. Funkcjonariusze zabezpieczyli  nośniki elektroniczne idużą ilość dokumentacji księgowej, które zostaną poddane ekspertyzom i wykorzystane w kontrolach skarbowych.

Zatrzymanych, policjanci doprowadzili do Prokuratury Okręgowej we Włocławku, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw, poświadczania nieprawdy w dokumentacji dotyczącej obrotu olejem rzepakowym i podejmowania czynności w celu udaremnienia lub utrudnienia wykrycia przestępczego pochodzenia korzyści majątkowych związanych z popełnieniem czynów zabronionych. Prokurator nadzorujący śledztwo zastosował wobec zatrzymanych dozory policyjne i poręczenia majątkowe.

Aktualnie, w śledztwie prowadzonym przez bydgoskie CBŚP występuje 77 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie 230 zarzutów, zastosowano 7 aresztów tymczasowych, 29 dozorów i 54 poręczenia majątkowe. Ponadto zabezpieczono mienie o wartości ponad 52 milionów złotych.

- W sprawie przewidywane są dalsze zatrzymania - informuje miesięcznik "Paliw Płynne" kom. Agnieszka Hamelusz

Źródło: CBŚ

WIĘCEJ: czytaj w kolejnych wydaniach miesięcznika „Paliwa Płynne”

XXIII Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2016, 11-13 maja 2016 r. EXPO XXI Warszawa 

(opr.zp)

 

Wróć