Wiadomości
Zbiorniki przygotowane do przyjęcia LNG
W zbiornikach terminalu LNG w Świnoujściu zakończono kluczowe procesy poprzedzające pierwszą dostawę skroplonego gazu ziemnego. Do osuszenia, przedmuchu oraz tzw. inertyzacji, czyli redukcji zawartości tlenu w instalacji, wykorzystano ponad 800 tys. metrów sześć. azotu.
Osuszanie przeprowadza się we wszystkich instalacjach zaprojektowanych do pracy w niskich temperaturach, tak aby zapobiec tworzeniu się lodu w warunkach kriogenicznych. Przypomnijmy, że temperatura skroplonego gazu ziemnego, który przypłynie w tym roku do terminalu LNG w Świnoujściu, wynosi -162 stopni Celsjusza. Przedmuch i tzw. inertyzację wykonano natomiast w celu usunięcia tlenu z orurowania procesowego, którym transportowane będzie LNG. Tlen zredukowano gazem obojętnym, jakim jest azot. – Operacja trwała dwa tygodnie. Ciekły azot wykorzystany do procesów został dostarczony na teren inwestycji 40 cysternami – mówi Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG.
Na terenie terminalu LNG w Świnoujściu zakończono odbiory wszystkich systemów krytycznych, niezbędnych do przyjęcia pierwszej dostawy skroplonego gazu ziemnego z Kataru. Tym samym zakończono kluczowe prace budowlane w ramach inwestycji. Trwa rozruch i przygotowania do przyjęcia pierwszego metanowca. Generalny wykonawca terminalu LNG w Świnoujściu, na mocy podpisanego we wrześniu br. aneksu do umowy, zobowiązał się odebrać pierwszą dostawę LNG w tym roku. Gaz z pierwszej dostawy, która dotrze do Świnoujścia między 11 a 17 grudnia br., posłuży do testów w warunkach rzeczywistych.
Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu o połowę – do 7,5 mld m3 rocznie, co stanowi połowę rocznego zapotrzebowania na gaz w naszym kraju. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo – Wschodniej i jedną z największych na całym kontynencie. Instalacja, wraz z nowymi gazociągami, interkonektorami, wirtualnym i fizycznym rewersem na gazociągu jamalskim, a także podziemnymi magazynami i własnym wydobyciem, zwiększy niezależność energetyczną Polski.
WIĘCEJ: czytaj w kolejnych wydaniach miesięcznika „Paliwa Płynne”
XXIII Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2016, 11-13 maja 2016 r. EXPO XXI Warszawa
Organizator:
(opr.pb)