Wiadomości

Znamy już stawki ładowania samochodów elektrycznych w sieci GreenWay


Od 7 maja 2018 r. korzystanie z sieci ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych GreenWay będzie odpłatne.

Cennik oparty jest o kilowatogodziny (kWh). Opłaty pobierane będą bezgotówkowo. Zarówno jednostka rozliczeniowa (kWh) oraz sposób pobierania opłat były preferowane przez większość obecnych klientów spółki. Dotychczasowy bezpłatny dostęp do infrastruktury GreenWay miał charakter przejściowy i wynikał z założenia, że płatności wprowadzone zostaną  dopiero, kiedy zostanie zbudowana podstawową sieć kilkudziesięciu ładowarek w Polsce i powstanie sprawna obsługa klienta. Pierwsze ładowarki GreenWay pozwalały też testować funkcjonowanie sieci w warunkach jej rzeczywistego wykorzystania.

Koszt jednej kWh został określony na 1,89 zł w przypadku ładowania prądem stałym i mocą do 50 kW oraz 1,19 zł kWh przy ładowaniu prądu zmiennego z mocą do 22 kW. Stawki te uwzględniają wysokie koszty technologii szybkiego ładowania, utrzymania stacji oraz obsługi klienta, dlatego są wyższe niż koszty ładowania w domu.

Jak informuje spółka GreenWay, dzięki wsparciu Unii Europejskiej zaproponowane ceny będą jednymi z niższych w Europie, gdzie średnia cena ładowania samochodu elektrycznego przy wykorzystaniu płatnych szybkich ładowarek wynosi ponad 2,3 zł za kWh. Spółka szacuje, że przy korzystaniu z ładowarek GreenWay na poziomie 20% całkowitego zapotrzebowania na energię niezbędną do poruszania się samochodem elektrycznym, średnie koszty jazdy pozostaną bardzo atrakcyjne i wyniosą około 11 zł na 100 km. Koszt pokonania samochodem elektrycznym 100 km znajduje się w załączeniu.

– Niebagatelne znaczenie ma zdecydowanie krótszy czas ładowania, niż w przypadku ładowania samochodu ze zwykłego gniazdka w domu – podkreśla Rafał Czyżewski. – Naładowanie akumulatorów na przejechanie 100 km na naszych stacjach zajmuje mniej niż 30 minut, zamiast kilku godzin w przydomowym garażu. Nasze ładowarki są dostępne na trasach i w dogodnie położonych lokalizacjach, takich jak centra handlowe, zatem umożliwiają dłuższe podróże, a GreenWay wciąż się rozbudowuje. Klienci mogą również liczyć na całodobowe wsparcie naszych pracowników, co jest wysoko przez nich oceniane.

Źródło: GreenWay Polska Sp. z o.o.

WIĘCEJ czytaj w kwietniowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne"

Jeżeli szukasz oferty EV, znajdziesz ja podczas organizowanych wyłącznie przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXV Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2018, na terenie EXPO XXI, Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14

WIĘCEJ czytaj w kwietniowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne"

Wróć