Aktualny numer "Paliw Płynnych"

Drodzy Czytelnicy,

Podczas wrześniowych obrad Walnego Zgromadzenia Polskiej Izby Paliw Płynnych stworzono przestrzeń do dyskusji o trudnościach, z którymi boryka się rynek paliwowy w tym szczególnie trudnym okresie – po pandemii COVID-19 i w obliczu wciąż trwającej wojny w Ukrainie. Polska Izba Paliw Płynnych w mijającym roku współpracowała z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców, ministerstwami, urzędami, instytucjami i instytutami. Serdecznie dziękuję wszystkim członkom za zaangażowanie w ochronę interesów przedsiębiorców!
W niniejszym numerze naszego czasopisma przygotowaliśmy dla Państwa cztery ciekawe wywiady. Z Dyrektorem Departamentu Ropy i Paliw Transportowych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Panem Przemysławem Bryksą rozmawialiśmy o zaopatrzeniu krajowego rynku paliw, zaprzestaniu importu ropy z Rosji i prognozach na przyszłość. O siedemdziesięcioletniej historii, dorobku i strategii rozwoju Instytutu Transportu Samochodowego, a także o szansach i zagrożeniach dla rozwoju transportu drogowego w Polsce rozmawialiśmy z Panem prof. dr. hab. inż. Marcinem Ślęzakiem – Dyrektorem ITS. Z prezesem Kongregacji Przemysłowo-Handlowej, Panem dr. inż. Janem Rakowskim rozmawialiśmy o dokonaniach KPH na przestrzeni dwudziestu lat istnienia Kongregacji oraz o jej współpracy z Polską Izbą Paliw Płynnych. Bardzo interesującego wywiadu udzielił nam również Pan Stanisław Jabłoński, Prezes Zarządu firmy Ekobenz Sp. z o.o., na temat biokomponentów zaawansowanych i technologii ich produkcji oraz o przyszłości paliw ciekłych.
Zapraszam Państwa do lektury artykułu z działu TECHNOLOGIE PALIWOWE na temat charakterystycznych parametrów benzyn, który otwiera cykl artykułów z zakresu znaczenia podstawowych parametrów paliw transportowych. W dziale RYNEK PALIW przeczytają Państwo o aktualnej sytuacji gospodarczej na świecie w dobie kryzysu energetycznego, spowodowanego pandemią COVID-19 oraz wojną w Ukrainie.
Polecam Państwu również artykuły z działu STACJA PALIW na temat aspektów posiadania własnej strony internetowej, a także tego, jak będzie wyglądała stacji paliw przyszłości. Osoby o szczególnych potrzebach żywieniowych z pewnością zainteresuje artykuł z działu GASTRONOMIA na temat kącików gastronomicznych do zadań specjalnych. O prawidłowym przygotowaniu samochodu na zimę mogą Państwo przeczytać w dziale BIBLIOTEKA KIEROWCY, a o zmianach w przepisach ADR od 2023 r., istotnych z punktu widzenia branży paliwowej – w dziale TRANSPORT.
Tematem specjalnym numeru są MYJNIE, w którym przeczytają Państwo o car detailingu oraz o tym, jak zachować wysoką jakość mycia przy obniżaniu kosztów użytkowania myjni samoobsługowych.
Szanowni Państwo, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia – w imieniu własnym, Zarządu i Rady Izby oraz pracowników Biura Izby – składam Państwu najserdeczniejsze życzenia zdrowych, spokojnych, pogodnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2023!

Halina Pupacz

Prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych

W wydaniu m.in.:

WYWIADY

 • Polska jest dobrze zabezpieczona - Przemysław Bryksa, Dyrektor Departamentu Ropy i Paliw Transportowych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
 • Patrząc w przyszłość przez pryzmat doświadczenia - prof. dr. hab. inż. Marcin Ślęzak, Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego.
 • 20 lat działalności Kongregacji Przemysłowo-Handlowej w Polsce! – dr. inż. Jan Rakowski, Prezes KPH
 • Zeroemisyjność w zasięgu ręki! -  Stanisław Jabłoński, Prezes Zarządu firmy Ekobenz sp. z o.o.

Wywiady dostępne również online w zakładce >>> Prezentacje i wywiady<<<

TECHNOLOGIA PALIWOWA

PRAWO

 • Ustawy z podpisem Prezydenta RP

TARGI

 • Targi STACJA PALIW – dynamiczny rozwój Twojego biznesu

BIBLIOTEKA KIEROWCY

 • Jak dbać o samochód w zimowych miesiącach?

STACJA PALIW

 • Pokazać się z dobrej strony
 • Stacja przyszłości – pit stop czy galeria handlowa?

RYNEK PALIW

 • Sytuacja gospodarcza na świecie w dobie kryzysu energetycznego

TEMAT SPECJALNY – MYJNIE

 • Wartość dodana car detailingu, czyli na czym polega SPA dla samochodów?

GASTRONOMIA

 • Kąciki gastronomiczne do zadań specjalnych – stacyjne bistro dla wszystkich czy tylko dla wybranych?

IZBA

 • Zwyczajne Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Paliw Płynnych – relacja ze spotkania

W numerze prezentują się m.in.:

Adast Polska, ANWIM, BAZ-PAL, ISTO serwis - Sebastian Holewiński, GRUPA AZOTY, Slovnaft, Stokota, Corrimex, Euro-Ekol, Novaster, Tixewash, Orlen Paliwa, 

Dołącz do naszych czytelników!
Poznaj szczegóły!
Napisz do nas redakcja@paliwa.pl