Prawo
Rzecznik MŚP przypomina: mikro- i małe przedsiębiorstwa mogą zachować ceny energii z dnia 30 czerwca 2018 r.
Mikro- i małym przedsiębiorstwom przysługuje uprawnienie do zachowania cen energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 r. Podstawą do tego jest złożenie oświadczenia potwierdzającego status odbiorcy końcowego. Termin składania oświadczeń mija 27 lipca 2019 r. Pozostałym odbiorcom końcowym, tj. średnim i dużym przedsiębiorcom, umożliwiono ubieganie się o udzielenie pomocy de minimis za II półrocze 2019 r.
W dniu 29 czerwca 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.
W ustawie dokonano m.in. podziału 2019 r. na dwa półrocza, pozostawiając uprawnienie do ceny z art. 5 ust. 1 ustawy odbiorcom końcowym wskazanym w art. 5 ust. 1a (odbiorcom w gospodarstwach domowych, mikro i małym przedsiębiorcom, szpitalom, jednostkom sektora finansów publicznych i innym państwowym jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej) na cały 2019 r. Pozostałym odbiorcom końcowym, tj. średnim i dużym przedsiębiorcom, umożliwiono ubieganie się o udzielenie pomocy de minimis za II półrocze 2019 r.
W związku z wejściem w życie ustawy należy zwrócić uwagę na obowiązek odbiorców końcowych energii elektrycznej, będących:
• mikroprzedsiębiorcami i małymi przedsiębiorcami,
• szpitalami,
• jednostkami sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz uczelnie publiczne,
• innymi państwowymi jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej
złożenia przedsiębiorstwu energetycznemu będącemu stroną umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowej z tym odbiorcą, oświadczenia potwierdzającego status odbiorcy końcowego, z którego wynika uprawnienie do utrzymania ceny energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 r.
Ma to na celu umożliwienie przedsiębiorstwu energetycznemu odpowiedniego wykonania przepisów ustawy i jest konieczne ze względu na wyłączenie od dnia 1 lipca 2019 r. spod obowiązku z art. 5 ust. 1 ustawy średnich i dużych przedsiębiorstw, w tym przedsiębiorstw energochłonnych. Z uwagi na fakt, że przedsiębiorstwa obrotu nie posiadają informacji, czy dany odbiorca końcowy jest np. małym, czy średnim przedsiębiorcą, niezbędne jest złożenie ww. oświadczenia.
Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do ustawy. Termin złożenia oświadczenia to 28 dni od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do dnia 27.07.2019 r. Niezłożenie oświadczenia w ww. terminie skutkować będzie brakiem możliwości utrzymania ceny energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 r.
W rozporządzeniu Ministra Energii, wykonującym delegację z art. 7 ust. 2 ustawy, zostanie określony sposób wyznaczenia obowiązujących w dniu 30 czerwca 2018 r. cen i stawek opłat za energię elektryczną w tak zwanych przypadkach szczególnych, do których należą np. zmiana w tym okresie sprzedawcy energii elektrycznej, zawarcie umowy przez nowego odbiorcę końcowego czy korzystanie z usług sprzedawcy rezerwowego.
Rozporządzenie zostanie wydane w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Od tego terminu uzależniony jest termin na zmiany umów przez przedsiębiorstwa energetyczne (maksymalnie 30 dni od daty wejścia w życie rozporządzenia). Podkreślenia wymaga, że do zmiany umów w wyżej wymienionych przypadkach szczególnych, niezbędne może się okazać zaangażowanie odbiorcy końcowego, polegające np. na dostarczeniu sprzedawcy energii elektrycznej faktury za energię elektryczną, w celu wykazania ceny, jaka obowiązywała tego odbiorcę w dniu 30 czerwca 2018 r.
Zakres, tryb i termin przekazania informacji, które odbiorca końcowy powinien przedłożyć przedsiębiorstwu energetycznemu, zostanie określony w przepisach rozporządzenia. O konieczności przedłożenia niezbędnych dokumentów odbiorca końcowy powinien zostać poinformowany przez przedsiębiorstwo energetyczne, z którym ma podpisaną umowę na sprzedaż energii elektrycznej, bowiem zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy, to na przedsiębiorstwie tym spoczywa obowiązek dostosowania obowiązujących cen i stawek opłat za energię elektryczną do tych stosowanych w czerwcu 2018 r.
W celu ułatwienia odbiorcy końcowemu wykazania ceny z dnia 30 czerwca 2018 r. w przypadku, gdy odbiorca ten nie posiada odpowiednich dokumentów, np. faktury od poprzedniego sprzedawcy za okres obejmujący dzień 30 czerwca 2018 r., ustawodawca, na mocy art. 6a ustawy, zobowiązał przedsiębiorstwo energetyczne do wystawienia duplikatu faktury obejmującego tę datę, w terminie 7 dni od dnia wystąpienia o jej wystawienie.
Treść ustawy: tutaj
Źródło: Rzecznik MSP, foto: archiwum PIPP