Strefa przedsiębiorcy

COSTA EXPRESS napędza rynek kawy na stacjach paliw - komentuje: Tomasz Gruszczyński, COSTA Express Development Director, wystawca XXIV Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2017


Nasz cel na 2017 r. pozostaje niezmienny – kontynuujemy realizację strategii potrojenia biznesu COSTA EXPRESS w Polsce w najbliższych 5 latach. Rozwijamy się organicznie i stale wzmacniamy sprzedaż w obecnych lokalizacjach. Zakup kawy COSTA EXPRESS już dziś dla klientów wielu naszych Partnerów jest drugim pod względem ważności powodem zatrzymywania się na jej stacjach. Gwarancja smaku i jakości oraz kolejne wdrażane innowacje technologiczne, sprawiają, że COSTA EXPRESS jest na najlepszej drodze, by zrewolucjonizować rynek kawy on-the-go.
Statystycznie w Polsce jeden kawomat przypada na  900 osób, średnia dla Europy Zachodniej wynosi  150 osób na jedną maszynę, a w Japonii sięga 25 osób. Pod względem nasycenia rynku ekspresów jesteśmy zatem na zupełnie innym poziomie, niż niektóre rozwinięte gospodarki. Polski rynek oferuje nadal ogromny potencjał do dalszego wzrostu. Eksperci są zgodni – rynek vendingu będzie w Polsce rósł w tempie ok. 5% rocznie. Dziś według różnych szacunków jego wartość oceniana jest na 420-470 mln zł. Na rozwój segmentu bez wątpienia wpływ mają takie czynniki, jak styl życia i jego rosnące tempo, szczególnie zauważalne w dużych miastach.

Kubek w kubek jak w kawiarni
Polacy są jednocześnie coraz bardziej świadomymi konsumentami, co przekłada się na wybieranie wyższej jakości produktów, także tych oferowanych w kawomatach. W tym tkwi jedno ze źródeł sukcesu COSTA EXPRESS – w naszych kawomatach kawa parzona jest na bazie tej samej mieszanki, którą klienci znają z kawiarni COSTA COFFEE. Drugi element to świeżość produktu – do każdego kubka kawy z COSTA EXPRESS ziarna są świeżo mielone, korzystamy również wyłącznie ze świeżego mleka. Stale rozszerzamy także ofertę produktów dostępnych w kawomatach COSTA EXPRESS – obok Caffe Latte, Cappuccino czy klasycznego Americano – proponujemy gorącą czekoladę, a także szeroki wybór syropów smakowych.

Jakość produktu, wygoda użytkowania
Jakość sprzętu bezpośrednio przekłada się na jakość oferowanego produktu. Wbrew pozorom, swój aromat i smak kawa zawdzięcza nie tylko jakości ziaren – nie mniej istotny jest także stopień ich zmielenia czy ciśnienie, z jakim woda przepływa przez kolbę. Jednym słowem, by zapewnić klientom wysoką jakość kawy niezbędny jest przede wszystkim wysokiej klasy ekspres ciśnieniowy. COSTA EXPRESS oferuje swoim partnerom kawomaty premium, które obok najwyższej jakości produktu – wyróżniają się wygodą korzystania i obsługi oraz atrakcyjnym, nowoczesnym designem. W ostatnich miesiącach intensywnie pracujemy nad kolejnymi zaawansowanymi projektami, które bazują na innowacjach technologicznych. Dążymy do tego, by niemal w pełni zautomatyzowana obsługa ekspresów COSTA minimalizowała zaangażowanie obsługi stacji paliw, a samo korzystanie z naszych kawomatów było jeszcze wygodniejsze. Już dzisiaj każdy kawomat wyposażony jest w zaawansowany system online, który pozwala na zdalne monitorowanie urządzenia – kontroluje m.in. stan zapasów i powiadamia z wyprzedzeniem o konieczności uzupełnienia poszczególnych produktów. To funkcja, która ułatwia pracę obsługi stacji, a także znacząco usprawnia wewnętrzne procesy zarządcze.

Klienci wybierają COSTA EXPRESS
Co ważne, obecność na stacji paliw COSTA EXPRESS jest w opinii kierowców czynnikiem znacząco  podnoszącym atrakcyjność stacji. Według najnowszych badań, klienci korzystający z kawomatów COSTA EXPRESS na stacjach paliw są zdecydowanie bardziej skłonni do polecenia lokalizacji partnerskiej, co przekłada się bezpośrednio na jej pozytywny wizerunek (skłonność do rekomendowania partnerskiej stacji paliw jest o ponad 46% większa wśród klientów kupujących kawę COSTA EXPRESS). Trend ten potwierdzają także deklaracje dotyczące nadkładania drogi przez kierowców, aby zatrzymać się na stacji, gdzie jest COSTA EXPRESS. Aby trafić na taką stację, 51% klientów jest gotowych przejechać dodatkowy kilometr, 37% dodatkowe pięć kilometrów, 24% dodatkowe 10 kilometrów, a 12% nawet 50 kilometrów. Jednocześnie COSTA EXPRESS jest najczęściej wskazywaną przez uczestników badania marką kawomatów.
Korzystanie z maszyn COSTA EXPRESS dobrze ocenia 94% klientów, w tym 74% bardzo dobrze. Klienci doceniają prostotę obsługi, szybkość przygotowania napoju, jakość kawy, ale także bezawaryjność, wygodę korzystania i design kawomatu. Co ciekawe, dla odwiedzających stacji bardzo ważny jest porządek, a tym samym – czystość maszyny i to, czy kawa nie chlapie obok kubka. Wszystkie te parametry w przypadku COSTA EXPRESS zostały ocenione bardzo wysoko.
Z satysfakcją obserwujemy wysokie oceny konsumentów korzystających z COSTA EXPRESS, a także zadowolenie naszych partnerów, którzy cenią sobie proponowany przez nas model współpracy. Nasi klienci zauważają zalety płynące ze współpracy z COSTA EXPRESS oraz korzyści operacyjno-finansowe. Potencjał rynku, stale rozwijana oferta COSTA EXPRESS i znakomita współpraca z naszymi dotychczasowymi partnerami – pozwalają nam z optymizmem patrzeć na cały 2017 r. i kolejne lata.

WIĘCEJ czytaj w majowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne"; Z pełną ofertą COSTA EXPRESS zapoznasz się podczas organizowanych wyłącznie przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXIV Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2017, w dniach 17-19 maja 2017 r., na terenie EXPO XXI, Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14

Wróć