Wiadomości

Essar Oil kupuje rafinerię Stanlow od Shella

Koncern Shell ogłosił, że 29 marca br. podpisano umowę sprzedaży brytyjskiej rafinerii Stanlow. Za 1 mld 300 mln USD zakład przerabiający 270 tys. baryłek ropy dziennie i powiązane z nim przedsiębiorstwa nabyła spółka Essar Oil Ltd., wchodzaca w skład indyjskiego koncernu Essar.

Ta transakcja  to część strategii wycofywania się przez koncern Shell z mniejszych projektów inwestycyjnych na świecie. Formalną ofertę odkupienia rafinerii Stanlow Essar złożył w zeszłym miesiącu, a podpisana teraz umowa zostanie sfinalizowana w drugiej połowie 2011 r. Oprócz sprzedaży aktywów transakcja między obiema firmasmi obejmuje pięcioletni kontrakt na dostaw ropy przez Shell do nowych zakładów Essar i długoterminowe umowy na dostawy produktów rafineryjnych Essar do stacji paliw Shella na terytorium Wielkiej Brytanii. Oprócz paliwa dieslowskiego głównym produktem Stainlow jest paliwo lotnicze.
Mark Williams, szef segmentu upstream wShellu powiedział: - Decyzja sprzedaży zakładów Stanlow jest częściąnaszej strategii koncentrowania się na projektach i aktywach globalnych, realizowaną konsekwentnie od 2002 r. - Ta transakcja przysłuży się nie tylko celom biznesowym, ale również  naszym pracownikom, społeczności lokalnej i całemu regionowi - komentuje Frank Willsdon, dyrektor zakłądów Stanlow. Po wielu latch z Shellem teraz nasza przyszłość to Essar.
Zakłady Stanlow to druga co do wielkości rafineria w Anglii. Są położone w pobliżu miasta Ellesmere Port (półn-zach. Anglia). Zatrudniają 960 osób. Roczna produkcja ok. 3,5 mld l  benzyny zaspokajają 1/6 zapotrzebowania Wielkiej Brytanii. Głównymi produktami są inne olej napędowy i nafty, używane do paliwa lotniczego.
W Wielkiej Brytanii Shell zarządza siecią ponad 900 stacji paliw segmentu premium, organizując dostawy i dystrybucję produktów naftowych w szerokim zakresie - od paliw lotniczych po środki smarne i asfalty. Firma prowadzi też szeroko zakrojone działąnia w segmencie wydobywczym na brytyjskim szelfie Morza Północnego. Posiada rónież trzy elektrownie gazowe.

Wróć