Wiadomości

II ogólnopolski Kongres Regionów

Doroczne spotkanie samorządowców zaplanowano na 10-12 maja 2011 r. w Świdnicy (woj. dolnośląskie). W tym roku tematem przewodnim będzie „Bezpieczeństwo i rozwój”. Honorowym patronatem tę edycję Kongresu objął  prezydent Bronisław Komorowski.

W trakcie trzech dni zaplanowano trzy sesje plenarne oraz ok. 60 paneli dyskusyjnych. Dyskusje podzielono na kilka tematów: polityka, ustrój samorządów, relacje rząd-samorząd, gospodarka, biznes, inwestycje, urząd-obywatel, drogi i motoryzacja, e-urząd, e-obywatel, sport oraz EURO 2012. Do rozmów zaproszeni zostaną przedstawiciele samorządów – prezydenci miast, burmistrzowie, starostowie i wójtowie oraz biznesu, administracji publicznej, Unii Europejskiej, a także eksperci, naukowcy i dziennikarze.

Zaplanowane w ramach konferencji liczne panele dyskusyjne i sesje specjalne stanowią platformę wymiany doświadczeń i informacji na temat polskiej samorządności, poruszają szereg ważnych zagadnień dotyczących współpracy regionalnej, inwestycji, zrównoważonego rozwoju, a także relacji samorządów z administracją publiczną. Ten wielopłaszczyznowy charakter spotkania sprawia, że jest ono przedsięwzięciem, które może pobudzić dalszy, jeszcze prężniejszy rozwój samorządu w Polsce – napisał w specjalnym liście Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Partnerami merytorycznymi Kongresu są Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Związek Powiatów Polskich.

Ogólnopolski Kongres Regionów „Samorząd – Inwestycje – Rozwój” organizowany jest przez wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska oraz Urząd Miejski w Świdnicy. W trakcie Kongresu przedstawiane są praktyczne rozwiązania, z których mogą skorzystać przedstawiciele samorządu. To także przyczynek do rozmów samorządowców z biznesem, organizacjami samorządowymi i pozarządowymi oraz przedstawicielami ministerstw i agend rządowych. W trakcie Kongresu, oprócz paneli dyskusyjnych i sesji plenarnych, odbywają się

również prezentacje, warsztaty i imprezy towarzyszące. Wręczane są nagrody w prestiżowych rankingach samorządowych, organizowanych przez tygodnik „Newsweek Polska”, miesięcznik „Forbes”, dwutygodnik „Komputer Świat” oraz Związek Powiatów Polskich.

I edycja Kongresu, która odbyła się 19-21 maja 2010 roku, w Świdnicy zgromadziła niemal 1 500 uczestników, którzy wzięli udział w blisko stu panelach dyskusyjnych i czterech sesjach plenarnych. II edycja Kongresu odbędzie się w dniach 10-12 maja 2011 roku. Organizatorzy spodziewają się ok. 2 tys.uczestników.

Więcej informacji: http://www.kongresregionow.pl

Wróć