Auto i Myjnia

Instytut Lotnictwa dołącza do Łukasiewicza


1 kwietnia 2019 r. powołano Sieć Badawczą Łukasiewicz. Instytut Lotnictwa w Warszawie wszedł w skład Łukasiewicza jako jeden z 38 tworzących go podmiotów.

Głównym zadaniem Sieci Badawczej Łukasiewicz jest prowadzenie badań o kluczowym znaczeniu dla polityki kraju i komercjalizacja ich wyników. W skład Łukasiewicza wchodzi 38 instytutów badawczych, w których zatrudnionych jest niemal 8 tysięcy pracowników. Instytuty zlokalizowane są w 11 miastach w całej Polsce. Powstanie Łukasiewicza pozwoli osiągnąć efekt skali i umożliwi tworzenie kompleksowych ofert usług badawczych dla przedsiębiorców w oparciu o ich wspólny potencjał.

Łukasiewicz to efektywne zaplecze technologiczne i intelektualne administracji publicznej, ale przede wszystkim realny pomost między nauką a gospodarką. Jego powstanie pozytywnie wpłynie na działalność mikro, średnich i małych przedsiębiorców, którzy zyskają łatwiejszy dostęp do wyników badań naukowych i prac rozwojowych. Nowopowstały Łukasiewicz tworzy trzecią co do wielkości sieć badawczą w Europie.

Instytut Lotnictwa, jako jeden z 38 podmiotów, tworzy Łukasiewicza. Należy on do najstarszych placówek badawczych w Europie. Oficjalnie powstał w 1926 roku, chociaż jego korzenie sięgają roku 1918. Przez 93 lata działalności naukowcy i konstruktorzy pracujący w Instytucie Lotnictwa wnieśli wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki i obronności Polski.

Instytut Lotnictwa dostarcza najwyższej jakości usługi badawczo-rozwojowe dla lokalnych i globalnych partnerów przemysłowych, w szczególności z sektorów lotniczego i kosmicznego, w celu uzyskania bezpośrednich korzyści dla gospodarki kraju.

Strategiczne obszary badawcze:

- projektowanie i badania konstrukcji lotniczych,

- autonomia i bezpieczeństwo systemów BSL,

- technologie dla silników rakietowych i teledetekcja.

W Instytucie Lotnictwa funkcjonuje sześć pionów merytorycznych: Centrum Nowych Technologii, Engineering Design Center, Centrum Badań Materiałów i Konstrukcji, Centrum Technologii Kosmicznych, Centrum Technologii Kompozytowych oraz Centrum Transportu i Konwersji Energii.

Źródło: IL, fot. arch Międzynarodowych Targów STACJA PALIW

Wróć